“Cyberpunk 2077” ve tarihe geçen satış rekoru

CD Projekt RED, ilk duyurusunu sekiz yıl önce yaptığı Cyberpunk 2077 oyununu, birkaç ertelemenin ardından 10 Aralık’ta piyasaya sürdü. Kimi konsollarda teknik aksaklıklar yaşandığı konuşulsa da video oyun meraklılarının -tahmin edildiği gibi- şu günlerdeki tek gündem maddesi Cyberpunk 2077.

Distopik bir açık dünya oyunu olan Cyberpunk 2077, bir kanun kaçağı olan V karakterini merkezine alıyor. Çeteler ve büyük şirketlerin hüküm sürdüğü Night City isimli devasa bir şehirde geçiyor. Sibernetik geliştirmeler, hack ve dövüş yetenekleri, türlü silahlar ve kıyafetlerle V’yi daha donanımlı bir hâle getirip zorlu görevleri gerçekleştirmeye çalışıyorsunuz. 

Yaklaşık iki yıldır piyasaya çıkış tarihi ertelenen ve her ertelemede her detayı mükemmel kılmayı amaçladıklarını belirten CD Projekt Red ekibi, “oyuncuların uzun yıllar hayatında kalacak bir evren” yarattıklarının altını çiziyordu. Oyun teknolojisine getireceği yenilikler, karakteri canlandıran oyuncular ve kimisi oyun akışında karakter olarak da karşımıza çıkacak müzisyenlerden yepyeni şarkılar barındırmasıyla yarattığı büyük beklentiyi şu an için karşılamış gibi görünüyor Cyberpunk 2077. En azından CD Projekt Red tarafında durum böyle. 

Nitekim oyun ön satış istatistikleriyle rekor kırdı. Tarihin en hızlı satan PC oyun yayınına dönüşün Cyberpunk 2077, henüz piyasaya sürülmeden önce tam 8 milyon sipariş aldı. Cyberpunk 2077, kendisinden iki gün önce yayımlanan The World of Warcraft’ın Shadowlands güncellemesinin 3,7 milyonluk satış rekorunu âdeta paramparça etti.

CD Projekt Red’in 11 Aralık’ta yayımladığı raporuna bakacak olursak, oyunun geliştiricileri yalnızca ön satıştan elde edilen gelirle kâr etti bile. Yani sekiz yıllık prodüksiyon ve tanıtım masrafları, oyun daha piyasaya sürülmeden çıkmış oldu. 

Cyberpunk 2077 müzikleri de yayında

Daha önce The Witcher ve Afterfall gibi oyunlar için çalışmış olan Polonyalı besteci Marcin Przybyłowicz’in orijinal Cyberpunk 2077 müziklerinin yanı sıra oyuna konuk olan müzisyenlerin yeni parçalarından oluşan ilk derleme de 11 Aralık’ta yayımlandı. Derlemenin ikinci bölümü 18 Aralık’ta yayımlanacak. Run The Jewels, Yugen Blakrok, SOPHIE ve Converge gibi grupların Cyberpunk 2077 için yaptığı kayıtların yer aldığı albüm hemen aşağıda. İkinci albüme dair detaylar için buraya.