Daniel Kaluuya, Spider-Man evrenine adım atıyor

Get Out, Black Panther, Judas & The Black Messiah gibi filmlerle tanınan Daniel Kaluuya, merakla beklenen Spider-Man: Across the Spider-Verse’ün seslendirme kadrosuna katıldı. Hayat vereceği karakter de hayli ilgi çekici: Spider-Punk.


Paralel evrenlerdeki Spider-Man karakterlerini buluşturan Spider-Man: Into the Spider-Verse’ün yakaladığı başarının ardından izleyeceğimiz iki devam filminden ilki olan Across the Spider-Verse, 2 Haziran 2023’te vizyona girecek. Seslendirme kadrosunda Daniel Kaluuya ile birlikte Shameik Moore, Oscar Isaac, Issa Rae, Jason Schwartzman, Bryan Tyree Henry ve Shea Whigham var.

Spider-Punk kimdir?

Dan Slott ve Olivier Coipel tarafından tasarlanan karakter için ilk başta Spider-UK ismi düşünülmüş, fakat her şeyiyle punk kültürünü yansıttıklarına inandıkları bu versiyon için Spider-Punk isminde karar kılmışlar. Spider-Verse arkında Earth-138’in Spider-Man’i olarak tanıştığımız Hobart Brown, aslen Spider-Punk. 

Spidey anlatılarının baş kötülerinden, Green Goblin olarak da bilinen Norman Osborn’un ABD başkanı olduğu bir paralel evrendeyiz. Esasında evsiz bir genç olan Hobart Brown, Başkan Osborn’un toksik atıklarından radyasyon kapan bir örümceğin ısırığıyla Spider-Punk’a evriliyor.

Bireyleri alt etse de kurumları alt etmek için yardıma ihtiyaç duyan Spider-Punk, kendisi gibi anarşik başka kahramanlarla güçlerini birleştiriyor. Mesela Captain Anarchy bunlardan biri. Paralel evrenin Captain America’sı olan bu karakter, Marvel evreninde Flag-Smasher olarak nam salmış, Disney+ dizisi The Falcon and The Winter Soldier’da da karşımıza çıkan Karl Morgenthau. 

Çeşitli arklarda Web Warriors ve Spider-Geddon takımlarının bir parçası olarak görmüştük Spider-Punk karakterini. Mohawk görünümlü, dikenli maskesiyle ve zaman zaman eline aldığı gitarıyla Marvel evreninde görmeye alışık olduğumuz kahramanlardan ayrılıyor. Çizgi roman sayfalarının ötesine çeşitli animasyon serileriyle geçen Spider-Punk, Spider-Man Unlimited ve Marvel Strike Force gibi video oyunlarında, oynanabilen karakterlerden biriydi.

Daniel Kaluuya, yakın gelecekte bir Femi Fadugba romanından uyarlanacak The Upper World filminde de karşımıza çıkacak.