Daredevil’ın yeni “Spider-Man” filmine katılması ne anlama geliyor?

Geçtiğimiz haftalarda, Jamie Foxx’un 2014 yapımı The Amazing Spider-Man’de canlandırdığı Electro’ya Marvel sinematik evreninin sıradaki Spider-Man filmiyle geri döneceğini öğrenmiştik. Bu haberle birlikte Marvel fanlarının multiverse tahminleri bir kez daha canlanmıştı. 

Üstüne, Tobey Maguire ve Andrew Garfield dâhil olmak üzere, eski Spider-Man filmlerinde yer almış oyuncuların yeni filmde olacağı doğrulandı. Anlaşılan o ki Marvel burada da durmuyor: Daredevil da henüz ismi açıklanmayan yeni filmde karşımıza çıkacak. Netflix dizisindeki performansıyla büyük beğeni toplayan Charlie Cox’u, büyük olasılıkla Daredevil rolüyle yeniden izleyeceğiz.

Electro, Doctor Octopus ve J. Jonah Jameson gibi karakterlerin geri dönüşleri, Spider-Man evreni içinde soru işareti yaratmayan haberler. Nitekim Dr. Strange’in Spidey’nin akıl hocası olacağı detayı da multiverse meselesini açıklığa kavuşturuyor. Peki Daredevil bu işe nasıl dâhil olacak?

Spoiler uyarısı- 

Kimi fanlara göre bu sorunun cevabı Daredevil’ın kahraman personasında değil, Matt Murdock’un kendinde saklı. Bilindiği gibi Far From Home’un sonunda J. Jonah Jameson, Mysterio aracılığıyla Spider-Man’in gerçek kimliğini Times Square’de tüm dünyaya ilan etmişti. Peter Parker işte bu noktada bir avukata ihtiyaç duyacak. İmdadına yetişecek kişi de Matt Murdock olacak. Bu teoriyi ortaya atan fanlar, New York’ta neredeyse komşu olan iki kahramanın güçlerini gündelik yaşantılarındaki kimlikleri üzerinden birleştirmesinin de hikâyeye derinlik katacağı görüşünde.

Daredevil’ın hikâyeye katılması birçok soruyu beraberinde getiriyor. Mesela hit Netflix dizisinin yan karakterleri Karen Page, Foggy ve Kingpin’in de geri dönecek mi? 

Bilindiği gibi, Netflix, Marvel ve Disney arasındaki kontrat savaşlarına kurban giden dizinin hayranları #savedaredevil kampanyasını başlatmıştı. Dizinin oyuncularından da kampanyaya büyük destek gelmişti. Evet, belki Daredevil olarak yeniden Charlie Cox’u göreceğiz. Ancak aynı durum dizinin yan karakterleri için geçerli değil. Hatta yeni filmdeki Daredevil’ın, dizidekinden farklı bir şekilde ele alınacağı öngörülüyor. 

Daredevil’ın Marvel sinematik evrenine geri dönüşüyle, Defenders’ın diğer üyeleri Jessica Jones ve Luke Cage için de benzer bir durumun mümkün olup olmadığı, hâlâ merak konusu.

Yazı: Biçem Kaya