Bugünlerde dikkatimizi çeken 10 yabancı çizgi roman

Heyecan uyandıran yeni seriler, tanıdık evrenlerden alternatif hikâyeler… Sevdiğimiz yayınevlerinden geride kalan aylarda çıkmış ya da önümüzdeki günlerde yayımlanacak kimi çizgi roman tavsiyelerimiz var.

The Silver Coin (Image Comics)
İlk bölümü 7 Nisan’da yayımlandı.

Nedir: Doğaüstü dünyada tüyler ürperten anlatılara sahip yepyeni korku antolojisi. Her bölümde farklı karakterlerle tematik olarak bağlanan hikâyeler anlatılacak. İlk bölüm The Ticket’ta 1978 yılındayız. Dağılmak üzere olan bir rock grubunun bulduğu gizemli bir gümüş jeton sayesinde şöhrete kavuşmasına tanık oluyoruz. Ama bilmedikleri bir şey var: Jeton şans getirmesinin ardında esaslı bir laneti grup üyelerinin başına saracak.

Kimler sever: Sayfaları çevirdikçe hayrete düşmeyi seven, ters köşelerden haz duyan çizgi roman severler için yüksek hızda okuma garantisi verebiliriz.

Yaratıcıları: Eisner ödüllü çizer Michael Walsh, The Silver Coin’in her macerasında yıldız bir yazarla güçlerini birleştirmiş. Chip Zdarsky (Stillwater) ilk bölüm The Ticket‘ın yazarı. Sonraki bölümlerde Ed Brisson (Old Man Logan), Kelly Thompson (Sabrina The Teenage Witch) ve Jeff Lemire (Sweet Tooth) tarafından yazılmış maceralara atılacağız.

EVE (BOOM! Studios)
İlk bölümü 5 Mayıs’ta yayımlandı.

Nedir: İnsanlığın büyük kısmının gizemli bir salgın sebebiyle öldüğü, yeryüzündeki buz tabakasının tamamen eridiği bir distopya ABD’sindeyiz. Bir sanal gerçeklik içinde doğup büyüyen Eve isimli kız çocuğu, hiç tanımadığı “gerçek” dünyada bir yolculuğa atılıyor. Hedefi babasını kurtarmak; ama karşılaşacağı engeller gezegenin yok olmasına sebep olabilir.

Kimler sever: Cesaret isteyen uzun yolculukları okumak ya da izlemekten keyif alan herkes. Biraz da fantastik edebiyat ve distopya merakına hayır demeyiz.

Yaratıcıları: Başlıca heyecan kaynağımız Jim Henson’s The Dark Crystal: Age of Resistance çizimlerine âşık olduğumuz Jo Mi-Gyeong. Hikâye de edebiyat dünyasında kazanmadık ödül bırakmayan Victor LaValle’den. Kendisi çizgi roman dünyasına 2018’de bir başka BOOM! yayını olan Destroyer’la adım atmıştı. 

A House Without Windows (Humanoids)
23 Mart’ta yayımlandı.

Nedir: Fotoğraf ve illüstrasyonları harmanlayan, Orta Afrika Cumhuriyeti’nin başkentinde yaşayan sokak çocuklarına dair bir belgesel anlatısı. Elmas madenlerinde çalıştırılan ya da göçmen kamplarında doğan ve sokakta büyüyen çocukların hikâyelerini anlatan kitap, dünyanın geri kalanının görmediği veya görmezden geldiği bir konuda farkındalık yaratmak niyetinde.

Kimler sever: Joe Sacco’nun savaş haberciliğine yeni anlamlar kazandıran çizgi romanlarına aşina olanlar. 

Yaratıcıları: İskoç foto muhabiri Marc Ellison’ın 2016’da bölgeye yaptığı ziyaretlerde çektiği kareler ve kaleme aldığı notların temelini oluşturduğu proje, Orta Afrikalı sanatçı Didier Kassaï’nin çizimleriyle hayata geçirilmiş.

Heroes Reborn: Peter Parker the Amazing Shutterbug (Marvel)
İlk bölüm 12 Mayıs’ta yayımlandı.

Nedir: Peter Parker’ın radyoaktif bir örümcek tarafından ısırılmasıyla başlayan orijin hikâyesini 378. kez dinlemek istemeyeceğimiz konusunda hemfikiriz herhalde. Marvel neyse ki paralel evrenlerle haşır neşir olmaya başladı. Bu kez Flash Thompson’ın Peter Parker’ı o meşhur ısırıktan kurtardığı bir alternatif senaryo söz konusu. 

Kimler sever: Bildiği, sevdiği, belki de birlikte büyüdüğü anlatıları biraz baharatlandırmaktan, “ya şöyle olsaydı” diye düşünmeyi pek seven süper kahraman sevdalıları.

Yaratıcıları: X-Men ve Women of Marvel gibi serilerle Marvel evreninde tanınan bir sima olan, CV’sinde Los Angeles Times, The Hollywood Reporter ve Entertainment Weekly gibi mecralarda editörlük de bulunan yazar ve gazeteci Marc Bernardin bu fanteziyi hayata geçirmiş. Çizimler de 2020’de Black Widow serisiyle Marvel kataloğuna eklemlenen Rafael De Latorre’den.

How To Pick A Fight (Nobrow Press)
17 Haziran’da yayımlanıyor.

Nedir: Jimmy, 11 kişilik ailesiyle yaşadığı evde bir gün dünyanın en güçlü hafif sıklet boksçusu olma düşleri kuran bir kardeşimiz. Spot ışıklarının süslediği hayallerinde kendine Jimmy Ruckus ismini de vermiş. Bu hedefine ulaşmak için kendi “başarı” anlayışının kimi korsanlar, ressamlar, sirk hayvanları ve evet, boksörler tarafından sorgulandığı bir serüvene atılacak. 

Kimler sever: Scott Pilgrim ismini duyunca kalbi hızlı atanlar.

Yaratıcıları: Maryland Institute College of Art (MICA) mezunu Seattle’da yaşayan illüstratör Lara Kaminoff’un ilk grafik romanı. Nobrow, genç yeteneklerin kokusunu alması ve parlatmasıyla gönlümüzü kazandığından kendisini yakın takibe aldık bile.

This Is Where We Fall (Z2 Comics)
5 Mayıs’ta yayımlandı.

Nedir: Esas karakterimiz, dünyadaki nükleer savaşa engel olmayı amaçlayan bir görevin lideri. Uluslararası uzay istasyonunda yaşanan bir felaketin ardından kendini tekinsiz bir grup kişiyle birlikte çorak bir arazide bulur. Buranın, tehlikeli kişilerin yaşadığı bir tür ahiret olduğunu ve mahsur kalanların, oldukça farklı şekillerle öldüğünü kavrar. Artık yalnızca gezegeni değil, kendisini ve arkadaşlarını da kurtarması gerekecektir.

Kimler sever: Distopik unsurların ağır bastığı; zihinde yüzlerce soru işareti canlandıran bilim kurgu anlatıları sevenler, buraya bakın!

Yaratıcıları: Geçtiğimiz yaz Grateful Dead Origins’le favori rock grubunun hikâyesini anlatan Chris Miskiewicz’ın yazdığı This Is Where We Fall, web comic serisi Wynter’la tanınan Vincent Kings’in tüm çizimlerini üstlendiği ilk kitabı. Mitski’nin üç şarkılık soundtrack’ini de unutmayalım.

The Worst Dudes (Dark Horse Comics)
5 bölümlük seri 2 Haziran’da başlıyor.

Nedir: Uzayda geçen psikedelik bir polisiye! Kulağa çılgın geliyor ve oldukça da çılgın gözüküyor. İtibarını kaybetmiş bir dansçı, kendini yasal olarak ispatlamış genç bir tanrı ve pislik bir polisi, galaksinin derinliklerinde kayıp bir pop yıldızını bulmaya çalışırken izleyeceğiz. “Uzayda geçen bir Fear and Loathing in Las Vegas” benzetmeleri yapılıyor.

Kimler sever: Dark Horse kitabı tanımlarken şu sıfatları kullanmış: “Eğlenceli, saldırgan bir şekilde garip ve bilinçli olarak kaba.” Yani herkese göre olmadığı kesin ama stoner nerdler için kült mertebesine erişme potansiyeli de yok değil.

Yaratıcıları: The Comic Book Story of Professional Wrestling ve No One Left to Fight gibi işleriyle bağımsız çizgi roman severlerin favori yeni yazarları arasında yerini sağlamlaştıran Aubrey Sitterson ile Image, IDW, Vault gibi yayınevlerinin bastığı işleriyle tanınan çizer Tony Gregori bir arada.

Jeanne & Modigliani: Paris in the Dark (Black Panel Press)
Şubat 2021’de satışa çıktı.

Nedir: İtalyan dışavurumcu ressam Amedeo Modigliani’nin Paris’te yaşadığı dönemde tanışıp büyük bir aşka tutulduğu bir diğer ressam Jeanne Hebuterne’yle yaşadığı yıkıcı ilişkiye dair detaylı ve karanlık bir anlatı. Modigliani’nin büyük egosunun yarattığı uçurumdan trajik bir ölüme yuvarlanan aşklarıyla, 1910’ların sonlarında Paris sanat sahnesinin kalbine iniyoruz.

Kimler sever: Feminist biyografiler ve kadın gözünden anlatılan gerçek kadın hikâyeleri okumak isteyenler.

Yaratıcıları: Kitap, Nadine Van der Straeten’in 2018 yılında BDCAF Magazine’de Fransızca yayımlanan çizgi serisini bir araya getiriyor. İlk kez İngilizce’ye çevrildi. 

Blade Runner Origins (Titan Comics)
İlk bölümü 24 Şubat’ta yayımlandı.

Nedir: Ridley Scott’ın orijinal filminin 10 yıl öncesineyiz. Henüz Blade Runner’ların ortaya çıkmadığı 2009 Los Angeles’ında bilim kurgu ve suç nüanslarını iç içe geçiren Blade Runner Origins, LAPD dedektifi Cal Moreaux’yu merkezine alıyor.

Kimler sever: Blade Runner’ın spin-off kısaları ve devam filmiyle genişleyen evreninden çıkmak istemeyenler.

Yaratıcıları: Supergirl ve Star Trek yazarı Mike Johnson, American Gods senaristlerinden Mellow Brown ve çizgi roman evreninin popüler kadın kahramanları Batwoman, Wonder Woman ve Supergirl için yaptığı çalışmalarla tanınan K. Perkins ortaklığıyla yazılan hikâyeyi İspanyol sanatçı Fernando Dagnino Guerra (Suicide Squad, The Green Lantern) resimlemiş.

Crash Site (Fantagraphics)
1 Haziran’da raflarda.

Nedir: Amazon ormanlarının derinliklerinde geçen absürt bir kara komedi. Karakterlerimiz uyuşturucu satıcısı Rosie, ruhsal olarak kendine fazlasıyla bağlı olan konuşan köpeği Denton ve konuşan, düşünen, hisseden insansı iç çamaşırı Pants Dude. Tam bir curcuna!

Kimler sever: Moebius’un çeşitli çizgi romanları kitaplığınızda özel bir köşede saklanıyor ve Aqua Teen Hunger Force’un tüm bölümlerini 3-4 kez döndürüldüyse, siz de heyecanlanabilirsiniz.

Yaratıcıları: Bağımsız yayınlarıyla tanınan (bkz. Shiner) İngiliz sanatçı Nathan Cowdry’nin Fantagraphics prömiyeri. Beklentiler büyük.