Mitski’den bilim kurgu - western tadında: “The End”

2018’de yayımladığı Be The Cowboy albümünün ardından bir süre sessiz kalan Mitski, geçtiğimiz yıl gerçekleştirdiği Allie X iş birliğinden sonra bu kez bir çizgi roman için kaydettiği parçalarla karışımızda. Z2 Comics tarafından 5 Mayıs’ta yayımlanan This Is Where We Fall için hazırladığı 3 şarkılık derlemenin ilk parçası “The Baddy Man”i mart ayında dinlemiştik. 

Bilim kurgu – western tadındaki çizgi romanın ruhunu bu country şarkısıyla bütünleştiren Mitski, ikinci şarkı “The End”i de paylaştı. Bu kez enstrümantal bir kayıt ve kitaptaki karakterin ağzından anlatılanları, yazar Chris Miskiewicz’in kendi sesinden dinliyoruz. Şarkıya buradan ulaşabilirsiniz.

This Is Where We Fall hakkında

İnsan ruhunun gizemi, ölüm, ölümden sonraki hayat ve teoloji gibi yoğun konuları işleyen çizgi roman, Mitski’nin şarkıları eşliğinde etkileyici bir konsept oluşturarak okuyucularına benzersiz bir deneyim vadediyor. Çizer Vincent Kings, Mitski’nin bestelerinden bahsederken “This Is Where We Fall’un görsel olarak neye benzemesi gerektiğini biliyordum. Ama Mitski’nin işitsel olarak ortaya koyduğu şey benim için tam anlamıyla büyüleyiciydi. Kitabı artık onun şarkıları kafamın içinde çalmaya başlamadan okuyamıyorum.” diyor.

Hikâyenin esas karakterlerinden biri, dünyadaki nükleer savaşa engel olmayı amaçlayan bir görevin lideri. Uluslararası uzay istasyonunda yaşanan bir felaketin ardından kendini tekinsiz bir grup kişiyle birlikte çorak bir arazide bulur. Buranın, tehlikeli kişilerin yaşadığı bir tür ahiret olduğunu ve mahsur kalanların, oldukça farklı şekillerle öldüğünü kavrar. Artık yalnızca gezegeni değil, kendisini ve arkadaşlarını da kurtarması gerekecektir.

Oldukça ilginç ve felsefi konuları işleyen çizgi romanda kurgusal anlamda pek çok etken bulunuyor. Miskiewicz, kitabın gelişimini görmekten duyduğu memnuniyetin, Mitski’yle yaptıkları iş birliği sayesinde katlandığına değinerek, “Sanırım bu deneyimden sonra beklenebilecek en iyi şey, onu oyuncularla bir araya getirmek olur” diyor.

Çizgi roman ile müziği -ve müzisyenleri- bir araya getirme konusunda deneyimli olan Z2 Comics’in yayıncısı Josh Frankel de projenin hem Mitski hayranları hem de çizgi roman okuyucuları açısından yenilikçi bir deneyim olacağı görüşünde. Bu ortaklığın görsel bir sanat formuyla müziğin mükemmel birlikteliği olduğunu söylüyor. 

Yazı: Merve Argun Kodaman