Danny Brown’dan rap’e vintage dokunuşlar

Danny Brown, üç yıllık bir aradan sonra beşinci stüdyo albümüyle yeniden aramıza dönmeye hazırlanıyor. uknowhatimsayin¿ albümünden ilk tekli olan “Dirty Laundry” yayında.

2016’da yayınlanan Atrocity Exhibiton’ı takip eden uknowhatimsayin¿, 4 Ekim 2019’da yayınlanacak. Albümün ilk teklisi “Dirty Laundry”de Danny Brown’u bir taksi şoförü olarak izliyoruz. Hınzır ve zeki söz yazarlığını stand-up’la harmanlayan klip, albümün genel havasıyla ilgili ilk ipuçlarını da veriyor.

Danny Brown albümle ilgili yaptığı açıklamada, uyandırmak istediği hissiyatı şöyle özetlemiş:

uknowhatimsayin¿ benim kendi tarzımda stand-up yorumum olarak görülebilir… Yakın arkadaşlarımın çoğu artık rapçi değil, onlar daha çok komedyenlik ya da oyunculuk ile ilgileniyorlar. Ben de mizahı müzikle karıştırarak bir şeyler yaratmak istedim. Komik ama aynı zamanda bir parodi olarak yorumlanmayacak bir biçimde…”

uknowhatimsayin¿’in yapımcılığını 90’lar efsanesi A Tribe Called Quest kurucularından Q-Tip üstleniyor. uknowhatimsayin¿ rapçinin önceki albümlerindeki vurdumduymaz ve kirli hissiyatının yanında (Q-Tip’in de etkisiyle olsa gerek) vintage bir üslup da var. Danny Brown, Q-Tip’le çalışmanın zorluklarını şu sözlerle anlatıyor:

“Bu albümde hataya yer yoktu. Q-Tip benden ‘Greatest Rapper Ever’ zamanlarına geri dönmemi istedi. Neredeyse tekrardan rap yapmayı öğrenmek zorunda kalıyordum ki bu ego ölümü gibi bir şey ama bu bana aynı zamanda yepyeni bir bakış açısı kazandırdı. Biliyorum ki artık eskisi gibi olmayacağım.”

11 parçalık albümde, Flying Lotus, Paul White, Standing On The Corner, ve JPEGMAFIA beatleriyle rapçiye eşlik ediyor. Aynı zamanda Blood Orange, Run The Jewels ve Obangjayar ile yapılan düetler de var. Albümün çıkmasıyla beraber Danny Brown, Kuzey Amerika turnesine çıkacak. uknowhatimsayin¿’in retro dokunuşlu albüm kapağını ve şarkı listesini aşağıda bulabilirsiniz.

Danny Brown – uknowhatimsayin¿ 

01 Change Up
02 Theme Song
03 Dirty Laundry
04 3 Tearz [ft. Run the Jewels]
05 Belly of the Beast [ft. Obongjayar]
06 Savage Nomad
07 Best Life
08 uknowhatimsayin¿
09 Negro Spiritual [ft. JPEGMAFIA]
10 Shine [ft. Blood Orange]
11 Combat

Yazı: Deniz Atakan Gürbüz