Daria Nicolodi (1950 - 2020)

“Argento için Suspiria’yı yazdım. Başlığını, öyküsünü ve senaryosunu… İlham, büyükannem Yvonne’nin çocukken bana anlattığı bir hikâyeden geldi; kuzeydeki bir oyunculuk akademisinde yaşadığı deneyimlerinin ardından öğretmenlerin sanat, ama aynı zamanda kara büyü öğrettiğini keşfetmişti. Bu hikâyeye Collodi’nin Pinokyo’sundan bile daha düşkündüm, Dario’ya anlattığımda onun da âşık olması doğaldı. Gerilim filmlerinden fantezi-simya filmlerine ilk adımıydı ve ikimiz birlikte yapmıştık.” 

-Daria Nicolodi, GoreZone Magazine UK.

Renkleri, açıları ve olağanüstü senaryosuyla akıllardan çıkmayan Suspiria; İtalyan gore tarzının, giallo’nun en önemli örneklerinden kabul edilen, bugün bile popüler kültürdeki etkileri devam etmekte olan bir başyapıt. Luca Guadagnino’nun sinema anlayışını şekillendiren, saygı duruşu niteliğinde bir yeniden çevrime imza attığı yapım; şüphesiz en çok yönetmeni Dario Argento’nun ismiyle zikrediliyor. Lakin Daria Nicolodi’nin kaleme aldığı senaryo olmasa, bugün böyle bir filmin varlığından bahsetmemiz imkânsız.

Senarist, oyuncu ve yapımcı kimlikleriyle yedinci sanata katkıları tartışılmaz olan sanatçının 70 yaşında aramızdan ayrıldığını öğrendik. Haberi kızı Asia Argento, bir Instagram paylaşımıyla dünyaya duyurdu: “Huzur içinde yat sevgili anne. Yüce ruhunla özgürce uçabilirsin artık ve acı çekmek zorunda kalmazsın.”

Suspiria, Inferno, Phenomena ve çok daha fazlası…

Hayata gözlerini 1950 senesinde, Floransa’da açan Nicolodi; dilbilimci ve avukat bir anne-babanın çocuğu, ünlü İtalyan bestekâr Alfredo Casella’nın torunuydu. 20’li yaşlarında Roma’ya taşındı ve İtalyan yönetmen Elio Petri’nin rehberliğinde sinema ve tiyatroda önemli çalışmalar yaptı. Bir yandan da televizyon filmlerinde rol almaktaydı.

Kariyerinin dönüm noktasıysa -partneri de olan- Dario Argento ile kaleme aldığı, 1977 yapımı Suspiria’ydı. Filmin olağanüstü başarısının ardından ortaklıkları, “Üç Anne” üçlemesinin diğer halkası Inferno ile devam etti. Bu iki yapımın yanı sıra; Deep Red (1975), Tenebrae (1982), Phenomena (1985) ve Opera (1987) gibi Argento filmlerinde oyuncu olarak boy gösterdi. Ayrıca İtalyan korku auteur’ü Mario Bava’nın son filmi Shock (1977)’un başrolünde yer almıştı. 2000’lerin başına kadar oyunculuk kariyeri devam etti; meşhur üçlemeyi kızı ve eski partneri ile 2007’de, Mother of Tears ile tamamladı.

İtalyan heykeltraş Mario Ceroli ile olan ilişkisinden bir çocuğu olmuştu ancak Anna isimli kızı henüz 21 yaşında hayatını kaybetti. Onun anısına, diğer evladı Asia Argento çocuğunun adını Anna Lou koydu. Nicolodi ve Argento ise hiçbir zaman evlenmedi.

Sanatçıyı başta yönetmen Edgar Wright olmak üzere, sanat dünyasından birçok isim sosyal medya aracılığıyla andı:

Yazı: Merdan Çaba Geçer


Yükleniyor...