David Lynch yeni “Dune” filmine burun kıvırdı

The Hollywood Reporter’ın karantina günlerini nasıl geçirdiklerine dair ünlülere sorular yönelttiği “How I’m Living Now” serisinin son konuğu Mulholland Drive ve Twin Peaks’in efsane yönetmeni David Lynch’di. Lynch, bir Netflix dizisi çektiği dedikodularını yalanlayarak platformdaki yeni içeriği hakkında konuştu: “Birçok çeşit söylenti var fakat böyle bir şeyin doğru olmadığından emin olabilirsiniz. Netflix’te What Did Jack Do adlı bir kısa filmim var. Bir maymun hakkında çok güzel bir şov. İzlemeniz gereken bir şey ve karantinada size çok yardımcı olacak.” Ayrıca Lynch, çok beklenen Twin Peaks: The Return projesine yaptığı övgülü yorumla iştahları iyice kabarttı. 

Lynch hakkında son zamanlarda yayılan dedikoduların açıklığa kavuşmasından sonra konu Denis Villenueve’ün Dune uyarlamasına geldi. Bilindiği üzere Frank Herbert’in bilim kurgu romanını beyazperdeye aktaran ilk isim 1984 yılında David Lynch olmuştu. O zamanlarda The Elephant Man ile film sektörünün radarına takılan Lynch’in Dune projesindeki başarısızlığı neredeyse kariyerine mal oluyordu. Dolayısıyla Lynch’in yeni film etrafındaki heyecanı “İzlemeye hiç niyetim yok” diyerek yok sayması şaşırtıcı olmadı. 

Bugüne dek verdiği röportajlarda sık sık bu hayal kırıklığından bahseden Lynch, geçtiğimiz yaz İngiltere’deki sergisinin açılış gecesinde de Dune konusuna değinmişti: “Her zaman söylerim, Dune benim hayatımın kocaman bir hüznünü oluşturuyor. Filmin son halinde söz hakkım yoktu. Yaratıcı kontrol bende değildi. Eğer son söz bende olsaydı yapacağım film bu olmazdı. Bu üzücü bir durum.” Yönetmen, yıllar içerisinde Dune’un kendisiyle özdeşleştirilmesini öylesine reddetti ki filmin bazı versiyonlarının jeneriklerinde Lynch’in takma ismi olan Alan Smithee yer alıyor. 

Yazı: Cansu Çubukçu