Mitolojik Nordik dizisi “Ragnarok”un 2. sezonu için geri sayım

Ragnarok, Netflix’in Home For Christmas isimli komedinin ardından ürettiği ikinci Norveççe orijinal içeriği. İskandinav mitolojisini konu edinen dizi geçtiğimiz yılın başlarında prömiyer yapmış, kısa süre içerisinde ikinci sezonu için onay almayı başarmıştı. Dönüşü 27 Mayıs olarak belirlenen serinin yeni sezonundan detaylı bir fragman, şimdi yayında.

İlk sezonda, -Marvel dünyasından da aşina olduğumuz- İskandinav mitolojisindeki şimşek tanrısı Thor’un hikâyesini ele alınıyordu. Ragnarok’ta Thor’umuz henüz 17 yaşında disleksik bir lise öğrencisi olan, Magne. Bir yandan bir tanrı olarak süper güçlerini keşfederken diğer yandan sıradan bir liselinin ilk kalp kırıklığı, arkadaşlık, popülerlik, akademik kaygı ile örülü ergenlik travmalarıyla baş ediyor. Yan karakterler arasında lezbiyen bir aktivist ve Magne’nin başına bin bir dert açmaya çalışan Buz Devleri (jötunn) ailesi var.

Fragmandan izlenimler, tahminler

Hikâye, Norveç’teki hayali bir kasaba olan Edda’da geçiyor ve bir Norveç yapımına yaraşır şekilde temel çatışmasını iklim değişikliği, küresel ısınma ve iklim krizi ekseninde işliyor. 

İlk sezonun sonunda Magne, Devler’in lideri olan, aynı zamanda atıklarıyla kasabayı zehirleyen fabrikanın sahibi Vidar’la karşı karşıya gelmişti. Fragmana bakılırsa yeni sezonda bu çatışma harlanarak devam edecek; Magne, Devler ve dolayısıyla iklim kriziyle olan savaşında yeni müttefikler kazanarak ilerleyecek. 

Magne’nin kardeşi, kuir bir punk olan Laurits’in ise Thor’un kötülük ve kurnazlık tanrısı kardeşi Loki olarak karşımıza çıkacağı tahminler arasındaydı. Tanıtıma göre Laurits’e dair ilginç gelişmeler var.

Oyuncu kadrosunda daha önce Skam isimli hit Norveç serisinde beraber izlediğimiz David Stakston, Herman Tømmeraas ve Theresa Frostad Eggesbø gibi isimler yer alan yapımın yaratıcılığını Danimarkalı yapımcı/yazar Adam Price üstleniyor. Price, BAFTA ödüllü polisiye drama dizisi Borgen’ın senaryosunu da kaleme almıştı.

Yazı: Esra Hiçyılmaz