Amerikan Yapımcılar Birliği için yılın en iyileri

Amerikan Yapımcılar Birliği (The Producers Guild of America), ödül sezonunu takip edenler için en önemli duraklardan. En İyi Film kategorisinde aday gösterdikleri veya onurlandırdıkları yapımlar, çok büyük oranda, Oscar’ı dağıtan Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi’nin seçimleriyle büyük benzerlik gösteriyor. Akademi’nin adaylık belirleme süreci başlamışken Yapımcılar Birliği de kendi listesini duyurdu ve bir kez daha yarışta kimin elinin güçlü, kimin zayıf olduğuna dair fikir edinmemizi sağladı.

Televizyon tarihinin meşhur sit-comlarından I Love Lucy’nin perde arkasını odağına alan son Aaron Sorkin filmi Being the Ricardos, sezon boyunca özellikle Nicole Kidman’ın performansıyla öne çıksa da film karışık reaksiyonlarla karşılanmıştı. Ne var ki Lucille Ball sevgisine yenik düşüldüğü, Being the Ricardos’un elinin sandığımızdan daha güçlü olduğu ortaya çıktı. Andrew Garfield’ın Broadway efsanesi Jonathan Larson’ı canlandırdığı Lin-Manuel Miranda filmi Tick, Tick… Boom! da son anda atak yapıp 10’luk listeye girmeyi başaranlardan.

Being the Ricardos

Peki adaylığı kaçıran, dolayısıyla büyük dalda Oscar’a aday olma ihtimali de düşük görülen filmler hangileri? Altın Küre ve SAG (Oyuncular Birliği) tarafından ilgiyle karşılanan House of Gucci, Joel Coen’in bu sefer kardeşi olmadan kamera arkasına geçtiği The Tragedy of Macbeth, Guillermo del Toro’nun noir ve gerilim türlerini harmanlayan son işi Nightmare Alley; ismine rastlamadığımız yapımlar arasında.

Öte yandan oluşumun televizyon adaylarını da duyurduğunu, Squid Game ve Cobra Kai gibi alışılmadık seçimlerin göze çarptığını da ekleyelim. Amerikan Yapımcılar Birliği’nin adaylarından bir kısmını aşağıda bulabilir, tüm listeyi web sitelerinden inceleyebilirsiniz.

En İyi Film

Being the Ricardos
Belfast
CODA
Don’t Look Up
Dune
King Richard
Licorice Pizza
The Power of the Dog
tick, tick… BOOM!
West Side Story

En İyi Dizi (Drama)

The Handmaid’s Tale
The Morning Show
Squid Game
Succession
Yellowstone

En İyi Dizi (Komedi)

Cobra Kai
Curb Your Enthusiasm
Hacks
Only Murders in the Building
Ted Lasso

En İyi Mini Dizi

Dopesick
Mare of Easttown
The Underground Railroad
WandaVision
The White Lotus

En İyi TV Filmi

8-Bit Christmas
Come From Away
Oslo
Robin Roberts Presents: Mahalia
Single All The Way
Tom Petty, Somewhere You Feel Free: The Making of Wildflowers