Formdayız #2: Alice In Borderland (2020, Netflix)

Tür: Fantastik, bilim kurgu, gerilim
Bölümler: 8 bölüm
Yönetmen: Shinsuke Sato 
Yazar: Yoshiki Watabe, Yasuko Kuramitsu, Shinsuke Sato
Oyuncular: Kento Yamazaki, Tao Tsuchiya, Nijirô Murakami
Formu dolduran: Cem Kayıran

Fragman

Zaman dilimi ve mekân 

Günümüz Tokyo’sunda başlıyoruz. Her şey Tokyo’da cereyan ediyor ama zaman konusu biraz karışık.

Ne hakkında?

Video oyunundan başka bir şeye ilgi duymayan, ailesi tarafından evden kovulan Arisu ve iki yakın arkadaşının soluğu aldığı paralel Tokyo’da katıldıkları “oyunlar”la hayatta kalma mücadelesini izliyoruz. Biraz Battle Royale-vari bir ortam. Biraz değil, baya Battle Royale-vari bir ortam.

İlk intiba?

Bir manga uyarlaması olduğunu göz önüne alarak izleyince, kimi sahnelerde mantık arayarak seyir keyfinizi baltalamıyorsunuz. Ama içinizden “keşke anime olsaydı” diye geçireceğinize şüphe yok. Abartılı uzayan duygusal sahneler biraz kırpılsa da fena olmazmış.

Derinlerde ne var?

Bölümler ilerledikçe oyuncular birer ölüm makinesine dönüşüyor. Bu ortamda aklını kullanıp hem kendini hem çevresindekileri hayatta tutmaya çalışanlarsa büyük fedakarlıklar yapmak zorunda kalıyor. “Yaşamak için neleri göze alırsın?” sorusu dizinin büyük kısmını oluştursa da kimi karakterlerin geçmişlerini öğrenince aidiyet, cinsiyet, aile gibi meselelerin de altı kazılıyor.

Kimler sever? 

Manga ve anime kültürüne meraklı olanlar mutlaka keyif alır. Ayrıca gore ölüm sahneleri konusunda özel zevki olanlar da göz atabilir.

İzlemeden önce bilmeniz gerekenler

Haro Aso’nun 2010-2016 tarihlerinde yayımlanan manga serisinden ekrana taşınmış bir yapım olduğunu ara sıra kendinize hatırlatmak, sonraki bölüme geçmeyi kolaylaştırıyor.

Karakterlere dair… 

Sekiz bölüm için çok fazla karakterle tanışıyoruz. Nitekim bunlardan derinlik kazananların sayısı bir elin parmaklarını geçmiyor.

Hakkında konuşturuyor mu?

Meeeh, konuşturuyor, yani, hmmm, çok uzun değil herhalde…

*SPOILER UYARISI*

Soru işaretleri

Biraz daha nitelikli twistler bekliyordum. Hiçbir şeye şaşırmadan bitiverdi dizi. Muhtemelen tahminlerinizin hepsi doğru çıkacak.