SPOT: David Rowland monografisi, Czarface usulü aksiyon figürü, Thundercat’in giyim koleksiyonu

Hazırlayan: Eylül Ege

Bugünlerde karşımıza çıkan üç ürün. Gözleri şenlendirmek için.

İkonik sandalye 40/4 Chair ve tasarımcısı David Rowland’ın öyküsü kitap oldu

20. yüzyılın ikonik mobilya tasarımlarından biri olan 40/4 Chair’in yaratıcısı David Rowland hakkındaki ilk monografi. Adını 4 feet’lik (yaklaşık 120 cm) bir yüksekliğe 40 sandalye istifleyebilmesinden alan 40/4 Chair’in 60. yaşını kutlamak üzere Rowland’ın eşi Erwin ve yazar Laura Schenone tarafından hazırlanan kitap, tasarımcının başyapıtını geliştirdiği dönemin öncesi ve sonrasını da kapsayan geniş bir derleme sunuyor. Çoğu başarı hikâyesinin ardında görüldüğü gibi burada da başlangıçta her şey ters gidiyor. Ancak ilk zamanlarda Herman Miller ve Knoll gibi tüm büyük mobilya markaları tarafından reddedilen 40/4 Chair, David Rowland’ın inancı ve kararlılığıyla bugün müze koleksiyonlarından katedrallere, kurumsal yapılardan evlere kadar pek çok kamusal ve özel mekânı süslemeye devam ediyor. Dahası için burayı inceleyebilirsiniz.

Czar Noir’ın pelerinini dalgalandıran şeytani rüzgâr, artık evinize gelebilir

Bostonlı hip hop duosu 7L & Esoteric ile Wu-Tang Clan üyesi Inspectah Deck tarafından kurulan süpergrup Czarface, aksiyon figürleri ve koleksiyon oyuncaklarıyla meşhur Super7 markasıyla yeniden buluştu. Şarkılarının ilhamını çizgi romanlar ve süper kahramanlardan alan Czarface bu kez, MF DOOM ortaklığı Super What? albümünden çıkan Czar Noir adlı robot figürüyle selamlıyor meraklılarını. Kırmızı pelerini, simsiyah bedeni ve öfkeli, ürkütücü yüz ifadesiyle kötülük saçmaya and içmiş gibi duran Czar Noir, kullanıcısına; takılıp çıkarılabilir üç farklı baş alternatifi, füze atabilen kol parçaları ve farklı renklerdeki ellerin yer aldığı bir kutuyla geliyor. Detaylar burada.

Bahar kombinlerinize Thundercat imzası güzel olmaz mıydı?

Groove’una tutulduğumuz nefis müziğinin yanı sıra yaratıcı stiliyle de radarımıza giren bas büyücüsü Thundercat, Rei Kawakubo’nun önderliğinde faaliyet gösteren Londralı tasarım dükkânı Dover Street Market için hazırladığı İlkbahar / Yaz 2024 koleksiyonuyla anime ve Japon kültürüne olan derin sevgisini kutluyor. Gündelik giyimde farklı senaryolara eşlik edebilecek geniş bir yelpaze sunan koleksiyonda geleneksel kimonodan Neon Genesis Evangelion ilhamlı tişörtlere, dövüş sanatları kostümünden futbol formasına, desenli hırkalardan rengârenk kazaklara uzanan çok sayıda parça var. Genelde kırmızı, siyah, beyaz, sarı ve yeşil tonları hâkim. Hepsi 2 Nisan itibarıyla satışta. Buradan göz atmak mümkün.