Solo Dean Fertita şarkıları: Tropical Gothclub

2007 çıkışlı Era Vulgaris albümünden bu yana Queens of the Stone Age kadrosunda yer alan Dean Fertita, kariyerinin ilk solo albümünü yayımlıyor. Hem solo projesine hem de ilk albümüne verdiği isim, sonik dünyaya dair merak kabartan cinsten: Tropical Gothclub. 

Kariyerine the Waxwings grubuyla start veren Dean Fertita, yer aldığı projelerde hemen her enstrümanı çalmış çok yönlü bir bir müzik insanı. Jack White projeleri The Dead Weather ve The Raconteurs’ün yanı sıra Iggy Pop, Eagles of Death Metal, Karen O, Beck gibi isimlerle de birçok kayıtta ve turnede çalıştı.

Yeni projesi hakkında konuşan Dean Fertita, Tropical Gotchlub şarkılarını konsept arabalara benzetmiş. Tamamlanmak üzere sıralarını bekleyen kimi eskizlerini yeniden hayal edip baştan tasarlamaya girişerek son hâllerine ulaştırmış. “Yaratıcı anlamda birçok şey değişti ve artık siyah ve beyaz dışında da seçeneklerim oldu.” diyor.

4 Kasım’a tarihlenen ilk Tropical Gothclub albümünü, kadim dostu Jack White’ın etiketi Third Man Records aracılığıyla yayımlayacak Dean Fertita. 11 şarkılık koleksiyondan ilk tadımlık “Wheels Within Wheels”, müzisyenin üretimlerine aşina olanları şaşırtmayacak bir düzenleme ve prodüksiyona sahip. Kirli gitar tonları ve vokal melodileriyle ilk The Dead Weather albümünü akıllara getiren cinsten. İsmi okuyunca akıllarda beliren soru işaretlerini şimdilik bir kenara koyabiliriz yani…

Şarkı, göz anatomisi hakkında düşündüren görsel eşlikçisiyle birlikte hemen aşağıda.