Demonation Festivali No:11 // 1. gün (Salon İKSV)

Bağımsız ve heyecan yaratan sesleri bir araya getiren Demonation Festivali, 11. edisyonuyla geri dönüyor. Üstelik bugüne kadarki en geniş programıyla; İstanbul’daki 6 farklı mekânda, 5 güne yayılarak!

Bant Mag. sunar: Demonation Festivali No: 11, 11-15 Mayıs 2022 tarihlerinde Babylon, Salon İKSV, Müze Gazhane, Vertical, Arkaoda ve Bina sahnelerini mesken edinecek. Ayrıca festival bu sene tam da ruhuna uygun bir şekilde, Bant Mag. ve festivale ev sahipliği yapan mekânların güçlerini birleştirmesiyle bağımsız olarak düzenleniyor. 5 günlük programında tam 17 isim sahnede olacak.

Festivalin ilk gününde Salon İKSV’de buluşuyoruz. Sahne, sırasıyla 3pillie, Seda Erciyes, Görkem Karabudak ve cicexcocux’un. Kapı açılış 19.30’da, biletler de hemen burada. Festivalcileri neler bekliyor, bir önizleme yapalım!

3pillie
3pillie

(20.30’da sahnede)

Çok yönlü müzisyen ve MC 3pillie için İstanbul yeraltı sahnesinden son yıllarda çıkan en dikkat çekici yeteneklerden biri desek, hiiiiiiç abartmış olmayız. Asıl enstrümanı piyano olsa da parçalarındaki her bir sesi bizzat kendisi üretiyor. Ev stüdyosundan paylaştığı videolarda kendisini aynı anda davul, bas, klavye, gitar, keman ve nice enstrümanı çalarken ve üzerine flowlarını akıtırken duyabilirsiniz. 2019’da Badmash etiketiyle ilk EP’si nonsense’i yayımlayan 3pillie’nin müziği caz, neo-soul ve hip hop öğeleri barındırıyor. Bizzat saygılarını sunduğu J Dilla’yı akıllara getirdiğine şüphe yok. Ama sürprizler tabii ki olmazsa olmaz! Luca Fritz ortaklığı “Set In Dust” mesela, bambaşka bir yerden sesleniyor. Şu sıralar albüm hazırlıklarında olan 3pillie, Demonation Festivali No:11’in açılışını, tek başına bir orkestraya dönüşeceği performansıyla yapacak. 

Seda Erciyes
Seda Erciyes

(21.20’de sahnede)

“Türkçe sözlü, iyi R&B mümkün” fikrini aklımıza sokan müzisyenlerden biri Seda Erciyes. Teklilerle yön verdiği yolculuğunda dikkat çekici ortaklıklarla harika görsel anlatılara da rastlıyoruz. 1993 doğumlu Seda Erciyes, lise ve üniversite dönemlerinde caz eğitimi almasının ardından müzikallerde, festivallerde çeşitli sahne deneyimleri edindi. 2019’da ise kendi şarkılarını paylaşmaya başladı. Nefis klibi ve video oyunu açılımıyla dikkat çeken “Uçak” ve sene başında yayımladığı “feminist marş” “Belly Dancer”ı henüz dinlemediyseniz, bir saniye bile beklemeyin! Çaldığı mekâna ve atmosfere göre çeşitlenen farklı canlı performans kurulumlarıyla şarkılarını sahneye taşıyan Seda Erciyes, Demonation Festivali No:11’de solo performansıyla Salon İKSV’de olacak.

görkem karabudak
Görkem Karabudak

(22.10’da sahnede)

Görkem Karabudak’ı anlatmaya nereden başlamalı, bilemiyoruz. Yaratıcılarından olduğu Çilekeş ve Bubituzak gruplarından mı? Prodüktör, enstrümanist ve aranjör olarak Gaye Su Akyol, Kara Orkestra, Tuğçe Şenoğul, Yasemin Mori gibileriyle olan ortaklıklardan mı? Film / dizi müziklerinden mi? Biz solo parçalarıyla ilerlemeye devam edelim. Uzun yıllardır bohçasında biriktirdiklerini 2021 itibariyle akıtmaya başladı Karabudak. En ince detayına kadar kendi kurguladığı, yazdığı, kaydettiği “Akılsız Başın Sürgünü”“Cinler Tepemde” ve “Ne Neşesi Kaldı Ne Dengesi” ile ânında dile dolanan, cayır cayır şarkı yazarlığından örnekler sundu. Dahası için sabırsızlananları, Demonation Festivali No:11’e bekliyoruz. Nitekim Görkem Karabudak, solo projesinin ilk konserini -ne mutlu ki- Demonation kapsamında verecek. Sahnede kendisine gitarda Ertuğrul Güney, basta Gökhan Şahinkaya ve davulda Berkay Küçükbaşlar eşlik edecek.

cicexcocux
cicexcocux

(23.00’te sahnede)

Festivalin ilk gününün finalini, konserin ötesinde, bir deneyim olarak tanımlanabilecek performansıyla cicexcocux yapacak. Kendisi, İstanbul’da sınırlandırılmamış alanlar yaratma hedefiyle yola çıkmış bir prodüktör, söz yazarı, DJ ve performans sanatçısı. Parçası olduğu post-modern jenerasyonunun eleştirelliğini, hiper-pop ve deneysel düzenlemeler inşa ederek seslere döktüğü ilk albümü ÇÇ001, parlatılmış elektroniklerle bezeli teatral dünyasıyla çarpıcı bir tanışmaydı. Sonrasında bir remiks derlemesi olan The Final Variable ile bu şarkıların başka fezalarda yeniden vuku bulmasına tanık olduk. Kübra Uzun’la ortaklaştığı son numarası “02127777272” ve klibi, sahneden ne denli yüksek bir enerjiyle sarmalanacağımıza dair ipuçları verecektir. Kendisine sürpriz konuklarının da eşlik edeceği, görsel-işitsel bir şovla Demonation Festivali No:11’de olacak cicexcocux.