Demonation Festivali No:11 // 3. gün (Bina & Arkaoda)

Bağımsız ve heyecan yaratan sesleri bir araya getiren Demonation Festivali, 11. edisyonuyla geri dönüyor. Üstelik bugüne kadarki en geniş programıyla; İstanbul’daki 6 farklı mekânda, 5 güne yayılarak!

Bant Mag. sunar: Demonation Festivali No: 11, 11-15 Mayıs 2022 tarihlerinde Babylon, Salon İKSV, Müze Gazhane, Vertical, Arkaoda ve Bina sahnelerini mesken edinecek. Ayrıca festival bu sene tam da ruhuna uygun bir şekilde, Bant Mag. ve festivale ev sahipliği yapan mekânların güçlerini birleştirmesiyle bağımsız olarak düzenleniyor. 5 günlük programında tam 17 isim sahnede olacak.

Festivalin üçüncü günü olan 13 Mayıs Cuma, mahalleye dönüyoruz. Bina ve Arkaoda kabinlerini kapsayacak programda şimdiden omuzları savurmaya başlatan dört DJ slotu var: Bina’da Taycan ve Karam Akdağ; Arkaoda’da ise Mâi ve Nuhado Records Showcase. Katılım ücretsiz.

BİNA
taycan
Taycan

(21.00’de kabinde)

New York’ta doğan ve İstanbul’da büyüyen Taycan, tam anlamıyla çok yönlü bir müzik insanı. Rhode Island ve Boston’da elektronik müzik prodüksiyonu eğitimi, DJ’lik ve parti organizasyonlarıyla geçen yıllarının ardından 2017’de İstanbul’a döndü ve iki yıl sonra Put Out adını verdiği bağımsız etiketi kurdu. Bant Mag. partilerinin olmazsa olmazı “Ovala”nın da yaratıcısı olan Taycan, çeşitli reklam kampanyaları için ses tasarımları yaptı. “It’s Just” parçasına Serra Duran’ın çektiği klip de Cannes Kısa Film Festivali’nde En İyi Müzik Videosu Ödülü kazandı. Bir yandan ferah disko titreşimleri yayan Müjver’le de üretmeye devam eden Taycan, şu sıralar “müzikseverlere adanmış keşif ve destek platformu” sesseda için de hazırlıklarını sürdürmekte. Demonation üçüncü gününün açılışını, yüksek enerjili setiyle Bina kabininde yapacak.

kerem akdağ
Kerem Akdağ

(23.00’te kabinde)

Kerem Akdağ, caz tandanslı groove ve tempo oyunlarıyla funk, soul, hip hop ve breaks sularında köşe bucak geziniyor. Müzikal orijini davulculuk olan Akdağ’ın prodüksiyonları da ritmik dokular etrafında çeşitleniyor. Darker Than Wax ve Apparel Music gibi etiketlerden yayımladığı EP ve albümlerin ardından 2018’de Londra merkezli Dimension Recordings’in ilk uzunçalar yayını olan Kerem Akdağ albümüne imza attı. Kişisel üretimlerinin yanı sıra Aisu, Selin, Kamufle gibi isimlerle de prodüktör olarak ortaklaştı, Kraak & Smaak ve Potatohead People şarkılarını remiksledi. Demonation’da çalacağı DJ setine en kıvrak dans figürlerinizle birlikte bekleniyorsunuz!

ARKAODA
mai
Mâi

(21.30’da kabinde)

Berlin ve İstanbul hattında üreten bir müzisyen, prodüktör ve DJ. Üretimleri için mistik, egzotik ve melez gibi sıfatlar kullanmak mümkün. Zira hem Orta Doğu’nun müzikal geleneklerinden hem de elektronik / dans müziğinin farklı dönemlerinden aldığı ilhamı tek potada eritiyor Mâi. Prodüksiyonlarında geçmiş ve şimdiyi birbirine katmayı alışkanlık edinerek organik perküsyonlar, groove’lu baslar ve klavye doğaçlamalarını harmanlıyor. Türkiye’de yaşarken kaydettiği ilk EP’si Galata, uzun soluklu ve sürükleyici düzenlemelerle dolu. Yakında Yasmeen Olya’nın büyülü sesinden “The Inner Murmur”a yeni bir çehre kattığı “Jouska” isimli şarkıyı da Kanto Records etiketiyle yayımlayacak. Demonation’daki DJ setinde bu geniş ilham havuzuna dans ederek dalacağız. 

Anıl Kırkyıldız & Savai
Nuhado Records Showcase

(23.30’da kabinde)

Türkçe hip hop sahnesinin en üretken MC ve prodüktörlerinden biri olan Da Poet’in kurucusu olduğu Nuhado Records, 2020’den beri faaliyetlerini sürdürüyor. Bir plak şirketinden ziyade “bir müzik çatısı” tanımını tercih eden Nuhado, yerli bağımsız müzik sahnesinin son dönemdeki umut aşılayan oluşumlarından biri. Vizyonu doğrultusunda kapsama alanını ilgi çekici albüm ve teklilerle genişletmeye tam gaz devam eden ekipten beatmaker Anıl Kırkyıldız ve Savai, Demonation’ın konukları olacak. Kırkyıldız’ın son dönem işlerinden biri olan, Anıl K.Y adıyla yayımladığı Hand Over Fist’teki düetleri “Vakti Değil” ile ısınmalara başlayabilirsiniz. Savai kabinde mikrofon başına da geçecek tabii ki!