Denis Villeneuve, yeni "Dune" filminin yönetmenliğini üstlenecek

Sicario, Prisoners ve Arrival gibi filmleriyle son yılların en dikkat çekici sinemacılarından biri olan Kanadalı yönetmen Denis Villeneuve, heyecan verici bir anlaşmaya imza attı. Villeneuve, daha önce çeşitli uyarlamaları yapılan Frank Herbert romanı Dune‘un yeni uyarlamasını çekecek.

Özellikle geçtiğimiz yıl Arrival‘la birlikte bilim kurgu hayranlarının gönüllerinde özel bir yer kazanan Villeneuve, şu sıralar bir başka bilim kurgu klasiği Blade Runner‘ın devam filmini çekiyor. Legendary Entertainment’ın geçtiğimiz aylarda film haklarını satın aldığı Dune‘u kimin yöneteceği merak ediliyordu. Daha önce David Lynch tarafından sinemaya uyarlanan kitap, 2000 yılında da mini seri olarak televizyona uyarlanmıştı.

Gelen haberler yeni Dune filminin, uzun bir serinin ilk filmi olacağına işaret ediyor. Eğer bu iddialar doğruysa, Villeneuve’ün serinin sonraki filmlerini çekip çekmeyeceği de bir başka merak konusu. Oyuncu kadrosunda Ryan Gosling, Jared Leto ve Harrison Ford’un yer aldığı yeni Villeneuve filmi Blade Runner 2049, 6 Ekim’de gösterimde olacak. Henüz prodüksiyon takvimi bilinmeyen yeni Dune filminin hazırlıklarının da bu yılın ikinci yarısıyla birlikte başlaması bekleniyor.