Yılların eskitemediği Didik Didik Freud artık kitap

Şenol Ayla ve 2004’te aramızdan ayrılan Serol Teber’in birlikte hazırlayıp sunduğu, Açık Radyo’nun efsanevi programlarından Didik Didik Freud, şimdi kitap olarak karşımızda.


Serol Seber’in Bilimsel Bir Peri Masalı: Freud’un Aile ve Tarihsel Romanı adlı kitabı ekseninde Freud’un biyografisini inceleyen Didik Didik Freud; yayın hayatına 2004’te, Açık Radyo’da başlamıştı. Aralara şahane klasik müzikler serpiştirilerek hazırlanan yayınlar, Freud’un merak uyandıran hayatını kapsamlı biçimde incelemek isteyenler için hazine niteliğinde.

Didik Didik Freud, nörologun psikoloji dünyasını değiştiren kuramlarının ötesine geçerek; ebeveynleri, eğitim serüveni, hayatında iz bırakan kadınlar ve çocuklarına karşı tutumundan yoğun psişik bunalım dönemlerine uzanan anlatıyla Freud’un düşünme sistematiğini oluşturan tüm etkenleri didikliyor. Freud’un biyografisini yaşadığımız dünyayı anlamak için de rehber olarak gören Serol Teber; Şenol Ayla ile Didik Didik Freud’da izlediği yolu şöyle ifade etmişti: “Freud’u atomize etmek istiyoruz. Bir insana ya da herhangi bir konuya yaklaşırken onu atomize etmeyi, onu didik didik etmeyi, arkeolojik bir tanımlamayla onun bütün katmanlarına varıncaya dek araştırmayı, Freud bize öğretmiştir. Biz onun öğretisinin izinden gidiyoruz, ama bu sefer objektifi Freud’a çevirerek.”

26 hafta süren Didik Didik Freud, son bölümlerinde Tevfik Fikret’i merceğe alarak; Freud’la ortak melankolik dünyalarının eserlerine yansımalarını seriye dâhil etti. Yoğun ilgiyle karşılaşan seri, yayını sonlandırdıktan yıllar sonra, 2014’te “on yıl sonra tekrar” diyerek Açık Radyo’da yeniden sunuldu. Daha fazla özümsemek isteyenler için, programın gönüllü bir dinleyicinin katkısıyla çözülmüş metinleri de paylaşıldı. Aradan yıllar geçmesine rağmen yarım milyondan fazla dinlenen podcast serisi ise Freud’un zihnini keşfe çıkmak istediğimiz her an birincil kaynak olmaya devam ediyor.

Didik Didik Freud an itibariyle çeşitli kitapçılar ve internet mağazalarında bulunabilir.

Yazı : Ezgi Oğraş