Dijital ve analog deneyimler üç gün boyunca İstanbul Comics & Arts Festival'da

Yarın ziyaretçilerine kapılarını açacak olan İstanbul Comics & Arts Festival’da dijital ve analog deneyimler edinebileceğiniz birçok atölye sizleri bekliyor olacak.
Moda’daki Club Quartier’da gerçekleşecek ve üç gün sürecek olan İstanbul Comics & Arts Festival’ın merakla beklenen etkinliklerinin başında şüphesiz dijital dünyanın harikalarını sizlerle buluşturacak olanlar geliyor. Katılım sayısız kısıtlı olan atölyelerle ilgili planlarınızı şimdiden yapmak için buraya tıklayabilir ve detaylı bilgi alabilirsiniz. İstanbul Comics & Arts Festival’da teknolojinin sanatla birleştiği atölyeleri yeniden hatırlayalım. Biletler için www.icaf.com.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

Digital Painting (Dijital Boyama) Atölyesi 
Resim yapmanın normalde zor olduğunu düşünenler ve kendine güvenmeyenler için bambaşka bir deneyim olanağı sağlayan dijital boyama atölyesi ile Oculus gözlükler sayesinde daha önce yaşamadığınız bir deneyim yaşayacaksınız. Gözlüklerle birlikte resim yapabilmenizi sağlayan Tilt Brush yardımı ile çizimler yapmanızı sağlayacak bir teknolojiyi ziyaretçilerle buluşturacak olan Awesome Broduction stantı, festivalin ikinci ve üçüncü (24-25 Eylül) günlerinde tüm gün boyunca açık olacak.

Virtual Reality Art Exhibition
Apollo VR Art Gallery tarafından hazırlanan VR yani sanal gerçeklik atölyesi ile bambaşka bir deneyim sizleri bekliyor. Artık konserleri, şehirleri, oyunları ve dahasını çok büyük bir boyutta deneyimlemenizi sağlayan virtual reality teknolojisi akıllı telefonlar sayesinde herkesin kolaylıkla ulaşabileceği bir halde karşımızda. Çizdiğiniz resimleri üç boyutlu bir şekilde görebileceğiniz sergisiyle festivalde üç gün boyunca yer alacak Apollo VR Art Gallery (Apollo Sanal Gerçeklik Sanat Galerisi) stantına uğrayıp dijital dünyanın yeniliklerine göz atabilirsiniz.

14102937_1131567746908692_7456906893363597460_o

Stop-motion
Son olarak Radiohead’in harika şarkısı “Burn the Witch”in klibinde karşımıza çıkan stop-motion tekniği, animasyondan hamura legolardan kağıtlara çizimlere kadar uçsuz bucaksız yaratıcılık alternatifleri ile karşımıza çıkıyor. Festivalin ikinci gününde yani 24 Eylül Cumartesi günü kurulacak stantlarında stop-motion’a dair merak ettiğiniz ne varsa öğrenebileceğiniz atölye sonrasında kendi başınıza videolar yapacak deneyimi kazanmış olacaksınız.

pjimage-20

Yaratıcılığınızı göstereceğiniz analog etkinlikler
Nike‘ın tasarımı ile dikkat çeken modellerinden olan Roshe 2 Flyknit‘in metal heykeli üzerine ipler kullanarak enstelasyon yapacak sanatçı Tuğba Yüksel, iki gün boyunca yaratıcılığın başka bir boyutunu deneyimlemenizi sağlayacak. Bu ilginç atölyeyi deneyimlemek için üç gün boyunca Nike String Art stantını ziyaret edebilirsiniz.
Yaratıcı etkinliklerin belki de en eskilerinden biri olan baskı, İCAF’ta bu kez çantalar, tişörtler ve daha başka alternatifler ile karşınızda. 49/50 tarafından verilecek olan atölyede kumaş baskılardan, kalıplara sayısız baskı tekniğini deneyimleyecek, zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız.
Bir diğer eski teknik olan stencil ise günümüzde popüler hale gelen sokak sanatının en çok ilgi gören türlerinden biri. Dünyaca ünlü sanatçılar tarafından yapılan yaratıcı baskılara, siz de istediğiniz bir türü ekleyebilir ve ister duvara isterseniz kağıda dilediğinizce stencil baskı yapabilirsiniz.

Kağıtları kullanmanın en yaratıcı şekillerini çocukluğunuzda deneyimlediğinizi düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Üç boyutlu tasarımlar yapabileceğiniz Paper Sculpture (Kağıttan Heykeller) atölyesinde, daha önce size imkansız gelen tasarımları yapmayı öğrenme fırsatı bulacaksınız. Bir diğer yaratıcılık harikası olan origami atölyesinin de yer alacağı festival programında kağıtlarla içli dışlı olmak için zamanınız olacak.
Kitaplara düşkün olanları da unutmayan festival, kitap bağlama atölyesi ile tutkuyla bağlı olduğunuz kitapları nasıl size özel bir hale getireceğinizi deneyimleyeceğiniz bir program ile karşınızda.
Bitti Gitti‘nin DIY (Do It Yourself) felsefesinin benimsemiş ekibi tarafından hazırlanan ve ziyaretçilerle buluşacak atölyesinde pinhole kameralar ve çiçek dürbünü yapmayı öğreneceksiniz. Basit malzemelerle neler yapabileceğinizi görebileceğiniz atölyeyi kaçırmamanızı tavsiye ediyoruz.

pjimage-21