Dinleyicisine eşlik eden şarkılar: Jinsang


Bant Mag. No:51’de yer alan keşiflerimizden biri de California’da yaşayan ve son albümü Solitude. ile radarımıza giren Jinsang.

Yazı: Cem Kayıran – İllüstrasyon: Gizem Winter

2010’lu yıllarda ev stüdyolarının ve internet üzerinden paylaşım alanlarının gelişmesiyle dünyanın dört bir yanından yüzlerce prodüktörle tanışma imkânı bulduk. Kimi zaman lo-fi teknolojilerle bir evin odasından çıkan prodüksiyonlardaki fikirler birkaç yıl içerisinde daha cilalı stüdyo üretimlerinin kapısını açarken, bazı müzisyenlerin de ilk baştaki tutumlarında ısrarcı olduklarını gördük. Jinsang da son iki yılda yayınladığı üç albüm ve bir EP’de, müzikal üretim anlamında metodik olarak çok büyük değişikliklere gitmese de, birçok yeni fikre ve deneye açık olduğunu ispat etmeyi başarmış bir prodüktör.

California’da yaşayan Jinsang, tüm dikkati üzerinde istemeyen, dinleyene birçok farklı ortamda rahatlıkla eşlik edebilme potansiyeli taşıyan parçalar yapıyor. Hip hop ve smooth jazz ekseninde dolaşan altyapılar üzerine inşa edilen jinsang parçaları, kimi zaman beklenmedik katmanların eklenmesiyle birçok sürprizi de beraberinde getiriyor. Tamamı üç dakikanın altında olan yirmi altı şarkıdan oluşan Solitude. isimli son Jinsang albümü bu yılın başlarında yayınlandı. Baştan sona kusursuz bir akışla ilerleyen albüm, DirtyBeauty etiketiyle sınırlı sayıda kaset formatında basıldı.

“Teftiş: Bu ay ne dinlesem?” dosyasına ulaşmak için buraya tıklayarak Bant Mag. No:51’e ulaşabilirsiniz.