Yeni yaşı şerefine, rol aldığı 5 filmle: Madonna

Her döneme, kendini baştan yaratarak katkıda bulunmuş Madonna’nın bugün doğum günü. Kraliçenin yeni yaşı şerefine, rol aldığı beş filmi masaya yatırıyoruz.

Yazı: Zeynep Naz İnansal – İllüstrasyon: Gizem Winter 

Desperately Seeking Susan
Başrolü Rosanna Arquette’le paylaştığı Desperately Seeking Susan, Madonna’nın sinema kariyerinin ilk büyük rolü. Bir mafya babası tarafından aranan ve saklanması gereken Susan, zaten kendi yerine geçmek isteyen sıkılmış bir ev kadınıyla tanıştığında ikili yer değiştiriyor ve her şey karışıyor. Madonna’nın performansı, Arquette’le uyumu ve müthiş kostümler birleşince de ortaya oldukça eğlenceli bir screwball komedisi çıkıyor.

Who’s That Girl?
Who’s That Girl, 1950’li yılların Marilyn Monroe filmlerini hatırlatan bir komedi. Madonna’nın bu filmdeki Monroe benzerliğinin sebebi de bunu iyice destekliyor. Ertesi gün patronunun zengin ve hanım hanımcık kızıyla evlenecek olan Loudon’a, dört yıldır üstüne atılan bir cinayetten hapiste yatan Nikki’yi hapishaneden alıp bir otobüse bindirme görevi veriliyor. Onu suçlayan kişiyi bulmadan hiçbir yere gitme niyeti olmayan Nikki, bir günlüğüne Loudon’un hayatına misafir oluyor.

In Bed With Madonna
Madonna’nın sinema kariyerinin en iyi filmleri, kendini canlandırdıkları olsa gerek. In Bed with Madonna da bunun örneklerinden biri. Belgesel, 1990 yılındaki Blonde Ambition Dünya Turu boyunca çekilmiş. Madonna’nın sahne arkasını, eve dönüşünü, ailesiyle ilişkisini ve polisle başının belaya girmesini siyah-beyaz izlerken, şahane konser sahnelerini de olması gerektiği gibi renkli görüyoruz. Film, her yönüyle Madonna’ya filtresiz bakma fırsatı.

A League of Their Own
A League of Their Own, Tom Hanks, Geena Davis, Rosie O’Donnell ve Lori Petty’den oluşan kadrosuyla bir aile komedisi. Kadınlar Beyzbol Ligi’nin kurulma sürecini anlatan filmde Madonna, oldukça zeki ve komik Mae’yi canlandırıyor. Her ne kadar klişelerle dolu olsa da, kadınlar arasındaki dostluğu ve işbirliğini izlemek keyifli.

Evita
Alan Parker’ın yönettiği Evita, Madonna’nın oyunculuk kariyerinin en ciddi filmlerinden. Arjantin başkanı Juan Peron’un karısı, eski oyuncu Eva Peron’un hikayesini anlatan müzikal, sinemaya uyarlanmadan önce de Broadway’de oynanan bir Andrew Lloyd Weber eseri. Madonna’nın bu rolüyle En İyi Kadın Oyuncu kategorisinde Altın Küre kazandığını da ekleyelim.