Bir adım daha yakından: DJ Assault

ABD’li DJ, prodüktör ve müzisyen DJ Assault, Detroit booty akımının kahramanlarından. Onun müziğini diğer techno kuzenlerinden ayıran şey; dinamik beatler, groove banyosu yaptıran melodiler ve erotik sözlerle ördüğü, kendine has müzikal üslubu.

90’lardan bu yana Detroit dans müziğini dünyanın farklı köşelerine taşıyan DJ Assault 25 Kasım’daki Selectist presents gecesinde, Kerem Akdağ’ın ardından Babylon’da kabin başına geçecek. Biletler burada. Set öncesinde, kariyerine dair bazı bilinmesi gerekenleri derledik.

*90’lar’da ABD’nin müzik merkezi olan Detroit’te iki DJ, Assault ve Godfather, etraflarında bulunan müzikal kültürlerden çektikleri parçaları birleştirerek özgün bir sound yarattılar. Detroit’te doğup büyüyen techno, yakınlardaki Chicago’nun house’u, Miami’nin kulüplerinde çalınan booty ve sokakların sesi hip hop, Detroit sahnesinin temelini oluşturdu.

*Craig De Shan Adams, sahne adıyla DJ Assault’un ilk yıllarındaki heyecanına ortak olmak için adres belli: Strait Up Detroit adlı beş ciltlik miks serisi. Müzisyenin ilk teklileri “Crank This Mutha” ve “Technofreak”i yayımladığı 1996 ile 1999 arasında çaldığı setlerin canlı kayıtlarını içeren seride her biri Detroit menşeli dans müziğini oluşturan, techno’dan hip hop’a uzanan pek çok türe ait esintiler de miksaja dâhil.

*Müziğe başladığı dönemde insanlar DJ Assault’a, özellikle enstrümantal  techno ve house parçalarıyla ilgili, “Bu şarkıların bir kimliği var mı?” diye soruyormuş. Garip bulunan bu tınıları yaygınlaştırmak için önce kadınların ilgisini çekecek sözler yazmaya karar vermiş müzisyen çünkü erkeklerin onları takip edeceğini, kız arkadaşlarının sevdiği müziğe kapılacağını düşünüyormuş. Benzer bir yaklaşımı gençleri kapsayacak şekilde de korumuş; değişimi, yeniliği sağlayan kitlenin yeni nesiller olduğu inancıyla özellikle kariyerinin başında, bol bol lise partilerinde çalmış örneğin.

*2001’e tarihlenen, “hızlandırılmış funk” alt başlıklı, 21 parçalık Jefferson Ave albümü, Assault’un kurucusu olduğu plak şirketine de adını vermiş. Müzisyen 1996’da da Mr. De’ ile beraber Electrofunk Records ve ardından Assault Rifle adlı iki etiket daha var etmiş. Kayıtlarını kendi plak şirketlerinin altından yayımlamasının sebebini, hayalini bir başkasının eline bırakacak kadar güven verici bir endüstri olmadığını düşünmesi ve gelir adaletsizliği olarak açıklıyor.

*Jefferson Ave koleksiyonunda da bulunan ve müzisyen en büyük hitlerinden biri olan “Ass-N-Titties” adlı parça, Phil Lord ve Christopher Miller ortaklığından çıkan, başrollerini Jonah Hill ve Channing Tatum’un paylaştığı 2014 yapımı Amerikan komedisi 22 Jump Streette duyulabilir.

*İranlı DJ Darius Syrossian’ın BBC Radio 1’ın çağdaş elektronik müzik sahnesine alan açan Essential Mix programı için yaptığı “Tear The Club Up” remiksi, setlerine eklediği ghetto-bas elementleriyle imzasını atan Claude Von Stroke gibilerinin de dâhil olduğu pek çok yeraltı house DJ’i tarafından hâlâ çalınmakta. Parça, yayımlandığı 1998’den itibaren bir kulüp klasiğine dönüşmüş ve Detroit booty müziğinin köklerini güçlendiren unsurlardan biri olmuştu.

*DJ Assault’un kendi prodüksiyonları içindeki favori beşlisi şöyle: “Sex On The Beach”, “Ass-N-Titties”, “I Say Uuuah”, “Love The Pussy” ve “Sweet Potato Pie”. Bunların çoğu ve dahasına 2011’de yayımlanan 25 şarkılık Greatist Hits Vol 1. koleksiyonundan erişilebiliyor.