29. Akbank Caz Festivali programından yeni isimler açıklandı

Bu sene 17 Ekim-27 Ekim tarihlerinde İstanbul’un farklı mekânlarında 29. yaşını kutlayacak Akbank Caz Festivali, programından açıkladığı yeni isimlerle yüzleri güldürmeyi sürdürüyor.

James Carter. Fotoğraf: David Sinclair.

18 Ekim’de avangart cazın öncü topluluğu Art Ensemble of Chicago, 50. yılının şerefine çalacağı bir konserle Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda olacak. CRR 23 Ekim’de ise, 80 yıllık bir serüveni geride bırakan saksafon ustası Charles Lloyd’u ağırlayacak. Charles Lloyd Sky Trio’ya piyanoda Gerald Clayton, davulda Marvin Sewell eşlik edecek. Bir diğer saksafon efsanesi James Carter’ın uzun soluklu projesi Organ Trio da bu yılki programın yıldızlarından. James Carter’s Organ Trio, tutkulu ve duygu yükü performansıyla 21 Ekim’de Zorlu PSM Turkcell Platinum Sahnesi’nde izlenebilecek.

Kokoroko. Fotoğraf: Nina Manandhar

Festival, Kadıköy yakasındaki ayağı Moda Sahnesi’nde 24 Ekim’de dinleyicilere sıkı bir sürpriz yapmaya hazırlanıyor: Norveçli piyanist Bugge Wesseltoft, 2018’de İstanbul’da tanıştığı ve hayran kaldığı Erkan Oğur’la giriştiği Bugge & Friends iş birliğinin ilk konserini basta Alp Ersönmez, davulda da Volkan Öktem eşliğinde verecek. Trompetçi Sheila Maurice-Grey’in liderliğindeki Kokoroko ekibinin festival programına dahiliyeti ise bizde ayrı bir heyecan yaratmakta. Afrobeat sevgisini Londra ruhuyla buluşturan Kokoroko, 26 Ekim’de Babylon’da.

29. Akbank Caz Festivali’nin tüm programına buradan ulaşabilirsiniz. Bilet almak için ise buraya.