Documentarist 16. İstanbul Belgesel Günleri’nde neler var?

Hazırlayan: Eylül Ege

2008’den bu yana belgeselciler için bir buluşma platformu olan Documentarist İstanbul Belgesel Günleri, her sene dünyanın en saygın film festivallerinden derlediği yeni ve ödüllü belgesellerin yanı sıra, belgesel sinemanın dünyadaki en önemli figürlerini de Türkiye seyircisiyle bir araya getirmeyi hedefliyor. 

Festival bugüne kadar Nick Fraser, Eyal Sivan, Helena Třeštíková, Iikka Vehkalahti, John Appel, Heddy Honigmann gibi pek çok ustayı İstanbul’da ağırladı. Documentarist ekibi, İstanbul Belgesel Günleri dışında Hangi İnsan Hakları? Film Festivali’ni de düzenliyor.

Tasarım: Esra Gürel

16. edisyonu 10-15 Haziran’da Fransız Kültür Merkezi, Aynalı Geçit, Metrohan ve Caddebostan Kültür Merkezi’ne yayılacak İstanbul Belgesel Günleri bu sene odağına, belgesel tarihinin az bilinen bir dönemi olarak Baltık ülkeleri Litvanya, Estonya ve Letonya’da 1960’lardan itibaren üretilen filmleri alıyor. Baltık Şiirsel Belgesel akımını özel bir seçki ile Türkiye’ye tanıtacak olan program kapsamında Litvanyalı ünlü belgeselci Audrius Stonys, festival konuğu olarak bir sinema dersi verecek. Hollandalı belgeselciler Petra Lataster-Czisch ve Peter Lataster çifti ve Boşlukta adlı son filmiyle ödüller alan Somnur Vardar ise onur konuğu olarak davet edilen diğer isimler.

Documentarist 16. İstanbul Belgesel Günleri’ne, James Joyce’un Ulysses’inin yayımlanışının 100. yılına ithafen Avrupa’nın 18 kentinde gerçekleşen Ulysses European Odyssey projesinin İstanbul kolu için hazırlanmış “Bir Aradalık” başlıklı bir bölüm de dâhil. Türkiye’den 26 yeni belgeselin sunulacağı festival kapsamında, gezegenimizin ekolojik sorunlarını ele alan belgeseller de bir kez daha ortaklığıyla Müze Gazhane’de gösterilecek. 

Yakında paylaşılacak detaylı program için Documentarist’in sosyal medya hesaplarını takip edebilirsiniz.