Atlanta'nın kız kardeşi: Swarm hakkında neler biliyoruz?

Yazı: Asena Büyük

ABD’de Siyah olmak, sokak ve eğlence kültürü, paranın yeri ve ahlak değerlerin ne kadar kolay göz ardı edilebildiğini benzeri az bulunur bir gerçeklik ve mizahla anlatan dizi Atlanta geçtiğimiz haftalarda  sona erdi. Müzik, sinema ve televizyon evreni için ürettikleriyle gündemde kalmaya devam eden Donald Glover için bir sonraki durak yine bir televizyon dizisi: Swarm


Amazon Prime Video için çekilen Swarm dizisinin ne zaman yayımlanacağı henüz bilinmiyor ancak söylentilere göre pilot bölümü ayakta alkışlanan bir performansla kapanmış.

Swarm hakkında bildiklerimiz

Swarm, Beyoncé’ye benzerliğiyle dikkat çeken kurgusal bir pop yıldızına takıntılı genç bir kadın olan Dre’nin hayatı üzerinde şekilleniyor. Dominique Fishback tarafından canlandırılan Dre’nin yaşantısına dâhil olurken; hayranlığının onu sürüklediği karanlık patikalardan birlikte geçeceğiz gibi duruyor.

Dizinin yaratıcıları Donald Glover ve Janine Nabers, Fishback’i oyuncu kadrosuna kattıkları süreçten bahsederken, karakterin hikâyeyi yansıtmasındaki gücünü pek tabii bildiklerinden Fishback’in performansının yankı uyandıracağını fısıldıyor ve dizi hakkında beklentileri bir hayli yükseltiyor.

Swarm ekibinde Atlanta’dan aşina olduğumuz kadronun dışında yeni yüzler görülecek olsa da yoldaki yeni dizi için “Atlanta’nın ‘kız kardeşi’ olduğu söylenebilir.” diyor Nabers. Pilot bölümden paylaşılan görüntülerde, kana bulanmış bir salon ve turuncu renkler hâkim.

Yeni bir anti-kahraman

Tony Soprano ve Don Draper gibi karakterlerden ilhamla anti-kahraman arketiplerinin yeniden yorumlandığı Swarm, bir Siyah kadının modern yaşamın yansımalarıyla başa çıkma sürecini anlatacak. Bu engebeli ve karanlık yolculuk, yeni bir anti-kahraman sunacak anlaşılan.

Hayranlığın tehlikeli sınırlarında süregelecek bu hikâyede Dre’ye eşlik edecekler arasında kız kardeşi Marissa’yı canlandıran Chlöe Bailey ve partnerini canlandıran Damson Idris bulunuyor. Dizinin pilot bölümü Donald Glover tarafından yazılıp yönetilmiş ancak yazar kadrosunda Malia Obama ve The Bear için de kalem oynatan Karen Joseph Adcoks var.

Donald Glover’ın çantasındakiler

Final yapan Atlanta dizisi ile yine övgü dolu cümlelerle kulaklarını çınlattığımız Donald Glover, bir Spider-Man spin-off yapımında da başrolü kaptı. Marvel evreninin en eğlenceli ve stil sahibi kötülerinden biri olan Hypno-Hustler suretinde izleyeceğiz kendisini.

Hip hop âlemindeki üretimleriyle de bilinen Glover, Childish Gambino alter egosu ile müzik yapıyor. Kısa zaman önce Altın Küre vesilesiyle verdiği bir röportajda yeni sesler ürettiğini ve bazı gizli isimlerle iş birliği yaptığını söylemişti. Eğlenmek için müzik yapmaya devam ettiğini aktaran Glover, yakın zamanda yeni Childish Gambino güzellikleriyle karşımıza çıkabilir.