Corsage, Poker Face ve bu hafta başka ne izlesek?

Yazı: Ulaş Dağ

Vizyon takviminden ve farklı platformların kataloglarından film, dizi, belgesel ve şov tavsiyelerimizi içeren ne izlesek seçkimizde Rian Johnson’ın yaratıcısı, senaristi ve yönetmeni olduğu ilk dizi Poker Face, giydiği dar korselerle ünlenmiş Avusturya İmparatoriçesi Elisabeth’i yakın plana alan Corsage, Hollywood’da ihtişamın, savurganlığın ve hedonizmin süregeldiği bir dönemi keşfe çıkaran Babylon ve çok daha fazlası yer alıyor. İlk kez gösterileceklerle birlikte dijital servislere yakın zamanda eklenmiş, hâlâ izlememiş olabileceğiniz yapımlar da seçkide.

Poker Face
(Peacock, 26 Ocak)

Nedir: Birinin yalan söylediğini anlama konusunda olağanüstü bir yeteneğe sahip olmak ister miydiniz? Bu konuda oldukça kabiliyetli olan Charlie Cale, Plymouth Barracuda marka arabasıyla yollara koyuluyor ve kimi zaman bir barbekü dükkânında, kimi zaman da bir metal grubunun turnesinde başka başka karakterler ve onlara dair gizemli suçları çözmeye çalışıyor. Knives Out, Looper ve Star Wars: Episode VIII – The Last Jedi filmlerinin yönetmeni Rian Johnson’ın yaratıcısı, senaristi ve yönetmeni olduğu ilk dizi olmasıyla öne çıkıyor Poker Face.

Neye benzer: Suçlunun kim olduğu değil, nasıl yakalanacağı üzerinden bir gizem inşa etmesi nedeniyle; “howcatchem” formatının en meşhur örneklerinden Columbo ile mukayese ediliyor.

Kimler var: Natasha Lyonne başrollü dizide tek nefeste saymanın mümkün olmadığı, çılgın bir yan karakter / konuk oyuncu kadrosu var. Joseph Gordon-Levitt, Adrien Brody, Stephanie Hsu, Chloë Sevigny, Clea DuVall, Ellen Barkin, Hong Chau, Jameela Jamil, Judith Light, Lil Rel Howery, Nick Nolte, Ron Perlman, Tim Blake Nelson ve daha kimler kimler… 

Corsage
(Vizyon, 20 Ocak)

Nedir: Bavyera Düşesi Elisabeth, aynı zamanda Sisi olarak da bilinen Avusturya İmparatoriçesi; belinin ekstrem derecede ince olması nedeniyle özel yapım korseler giymek zorunda kalmış hayatı boyunca. Sadece giydiği dar korseler yüzünden değil, Viyana’daki sarayda kendine biçilen sessiz ve işlevsiz biblo rolü onu boğmuş ve nefessiz bırakmış. Avusturya’nın Oscar temsilcisi Corsage, Düşes’in bilgiye ve yaşama aç tarafına odaklanarak karakterin isyankâr yönünü gözler önüne seriyor.

Neye benzer: Film, hem ikisinin de tarihi bir figürü merkeze alması hem de anakronizm ve modern müzik kullanımı nedeniyle Sofia Coppola’nın Marie Antoinette’iyle anılıyor.

Kimler var: 75. Cannes Film Festivali’nin Belirli Bir Bakış bölümünde En İyi Oyuncu Ödülü’ne layık görülen Vicky Krieps’in performansıyla parlıyor Corsage. Kadroda ayrıca Finnegan Oldfield, Jeanne Werner, Alma Hasan, Colin Morgan ve evinde pornografik çocuk içerikleri bulundurduğu kısa süre önce ortaya çıkan Florian Teichtmeister bulunuyor.

BUNLAR DA VAR! 
Gözden kaçmasın
Babylon (Vizyon, 20 Ocak)

Whiplash ile yaptığı güçlü çıkışın ardından, La La Land ile En İyi Yönetmen Oscar’ına uzanmış en genç kişi unvanını elde eden Damien Chazelle’in iddialı dönem filmi Babylon vizyonda. Hollywood tarihinde bir dönüm noktası olan 1920’ler, Brad Pitt ve Margot Robbie’nin başını çektiği bir kadroyla mesken tutuluyor; şehir bir metropole dönüşüp sessiz filmlerden seslilere geçiş sürerken, şöhret, zenginlik ve güç peşinde koşan insanların öyküsü aktarılıyor. Damien Chazelle, asıl ilgilendiği şeyin savurganlığın ve hedonizmin süregeldiği tüm bu kallavi ihtişam içinde ödenen bedeller olduğunu söylüyor.

Extraordinary (Disney+, 25 Ocak)

18 yaşını aşmış herkesin bir süper güç geliştirdiği bir dünyaya hoş geldiniz. Hâlâ gücünün ortaya çıkmasını bekleyen 25 yaşındaki Jen dışında herkes, diyelim. Bir güce sahip olmadığı için geride kalmış hisseden Jen, sahip olduğu güvensizlik duygusuyla başa çıkmaya çalışırken; içinde sıkışıp kaldığı işi ve ara sıra takıldığı ancak kalıcı bir ilişki taahhüdünde bulunmaktan kaçınan Luke da kendisine çok yardımcı olmuyor. Britanya’dan çıkan bu fantastik komedi, biraz umut ve çokça çaresizlikten başka hiçbir donanımı olmayan bir karakterin portresini çiziyor.

George & Tammy (TOD, 25 Ocak)

Müzisyen biyografilerine doyduk demezseniz, country müzik tarihinin en güçlü çiftlerinden birini yakın markaja alan bir mini diziyle tanışma vakti: George & Tammy. Aralarında “We Gonna Hold On”, “Golden Ring” ve “Near You”nun bulunduğu 30’dan fazla rekor kırmış şarkıya sahip Tammy Wynette ve George Jones’un müzikal mirası, ikilinin karmaşık ilişki dinamikleriyle birlikte anlatıda yer ediniyor. Take Shelter’dan 11 sene sonra tekrar başrolleri paylaşan Jessica Chastain – Michael Shannon ikilisinden Chastain, performansıyla hem Oyuncular Birliği hem de Altın Küre’den adaylık elde etti.

The Legend of Vox Machina – 2. sezon (Prime Video, 20 Ocak)

Başlangıçta sadece kolay para ve ucuz birayla ilgilenen, dışlanmış kimselerken paralı askere dönüşen yaygaracı bir ekip; adaleti sadece kendilerinin sağlayabileceğini idrak ederse… Gücünü müstehcen mizahından ve seyir zevki yüksek aksiyon sahnelerinden alan, 2022’nin en iyi 10 bilim kurgu / fantastik dizisi seçkimizde de yer edinen, “Dungeons & Dragons hayranlarına fantastik aşk mektubu” olarak tarif edilebilecek seri, yeni maceralarla dönüş yapıyor. Renkler Meclisi saldırır, ejderhanın kötülüğü bütün Tal’Dorei’yi pençesi içine alırken; Vox Machina onları durdurmak için elinden geleni ardına koymayacak bu kez.

* The Lazarus Project (TOD)

* YOLO: Silver Destiny – 2. sezon (Adult Swim, 22 Ocak)

* En Place / Represent (Netflix, 20 Ocak)

* Teen Wolf: The Movie (Paramount+, 26 Ocak)

* Wolf Pack (Paramount+, 26 Ocak)

* Plastik Rüya (MUBI, 20 Ocak)

* İsmi Güzide (MUBI, 20 Ocak)

* The 1619 Project (Hulu, 26 Ocak)

Saint Maud
Hâlâ izlemediyseniz

* Saint Maud (BluTV)

* Martin Eden (MUBI, 22 Ocak)

* Nefesim Kesilene Kadar (MUBI, 21 Ocak)

* L’Empereur de Paris (TOD, 20 Ocak)

* Ostatni Etap (MUBI, 20 Ocak)

* Horse Feathers (TOD, 23 Ocak)