Düşesler, korseler ve biçilen roller: Corsage

Bavyera Düşesi Elisabeth, aynı zamanda Sisi olarak da bilinen Avusturya İmparatoriçesi; belinin ekstrem derecede ince olması nedeniyle özel yapım korseler giymek zorunda kalmış hayatı boyunca. Sadece giydiği dar korseler yüzünden değil, Viyana’daki sarayda kendine biçilen sessiz ve işlevsiz biblo rolü onu boğmuş ve nefessiz bırakmış. Corsage, Düşes Elisabeth’in bilgiye ve yaşama aç tarafına odaklanarak karakterin isyankar yönünü gözler önüne seriyor.

The Fatherless, Gruber Is Leaving ve The Ground Beneath gibi filmleriyle tanınan My Feet Marie Kreutzer’in yönetmenliğini üstlendiği Corsage, senenin festival favorisi filmlerinden biri.  dünya prömiyerini 75. Cannes Film Festivali’nin Belirli Bir Bakış bölümünde yapmış; başroldeki Vicky Krieps de performansıyla ödüllendirilmişti. Ekim ayında düzenlenen 2022 BFI London Film Festival’da da En İyi Film ödülüne Corsage layık görülmüştü.

Kadroda Vicky Krieps’le birlikte Florian Teichtmeister, Finnegan Oldfield, Jeanne Werner, Alma Hasan ve Colin Morgan gibi isimler de bulunmakta. Dönem filmi meraklılarının ilgisini çekecek bir film Corsage fakat senarist ve yönetmen Marie Kreutzer, çeşitli röportajlarında anlatının ne oranda gerçek ne oranda kurgusal olduğuna dair net bir yorum yapmanın güç olduğundan bahsediyor. Örneğin filmin geçtiği 1877 yılında henüz kullanıma girmemiş kimi araçlar, işaret tabelaları gibi unsurlar karşımıza çıkıyor. Konu edilen olaylardan yaklaşık 90 yıl sonra yayımlanan country klasiği “Help Me Make it Through the Night” şarkısı da hikâyenin bir parçası.

Türkiye’de 16 Aralık’ta vizyona girecek Corsage, Avusturya’nın bu seneki Oscar temsilcisi aynı zamanda. Filmden iyice merak kabarttıran bir fragman daha yayımlandı. Hemen aşağıda.

Corsage, geçtiğimiz günlerde hazırladığımız 2022 bitmeden vizyona girecek 15 film listemizde de yer alıyor.