Obi-Wan Kenobi, The Girl and the Spider ve bu hafta başka ne izlesek?

Vizyon takviminden ve farklı platformların kataloglarından film, dizi, belgesel ve şov tavsiyelerimizi içeren ne izlesek seçkimizde Ewan McGregor’ın 16 yılın ardından Star Wars evrenine döndüğü Obi-Wan Kenobi, 71. Berlin Film Festivali’nden iki ödülle dönmüş İsviçre bağımsızı The Girl and the Spider, Duffer Kardeşler’in “şimdiye kadarkilerin en iyisi” olduğunu düşündükleri Stranger Things 4. sezon ve çok daha fazlası yer alıyor. İlk kez gösterileceklerle birlikte dijital servislere yakın zamanda eklenmiş, hâlâ izlememiş olabileceğiniz yapımlar da seçkide.


VİZYON
Das Mädchen und die Spinne / The Girl and the Spider
(27 Mayıs)

Nedir: Mobilyalar taşınır, dolaplar sökülür, duvarlar boyanır… Dairede son bir parti vakti. Prömiyerini yaptığı 71. Berlin Film Festivali’nden En İyi Yönetmen ve FIPRESCI ödülleri ile ayrılan film, aralarından birinin tek başına yaşamak istemesiyle ev arkadaşlıkları sona eren iki genç kadını takip ediyor. Taşınma gerginliğine bir anne, birer usta ile çırak, bir komşu ve evin sessiz sakini örümceği dâhil olurken; ikilinin küçük yaramazlıkları ve kaçamakları da süreçten azade olmuyor. The Girl and the Spider, 2021’in en iyi 75 filmi listemize 7. sıradan giriş yapmıştı.

Neye benzer: Kamera arkasındaki Zürcher Kardeşler, Strange Little Cat (2013) ile birlikte “insanların bir aradalığına” dair bir üçlemenin ikinci halkası olarak tanımlıyor The Girl and The Spider’ı.

Kimler var: Henriette Confurius ve Liliane Amuat gibi genç yeteneklerin yanı sıra Avrupa sinemasının tanınmış sinemalarından Ursina Lardi kadroda.

PRÖMİYER
Obi-Wan Kenobi
(Disney+, 27 Mayıs)

Nedir: Galaksi genelinde nefesler tutulmuş durumda: 16 yılın ardından Ewan McGregor ve Hayden Christensen tekrar Star Wars evreninde. Obi-Wan Kenobi’nin en büyük yenilgisini aldığı, nihayetinde en yakın arkadaşı (ve Jedi çırağı) Anakin Skywalker’ın karanlık tarafa geçişiyle sonuçlanan Star Wars: Revenge of the Sith’in ardından yaşananları izleyeceğimiz dizi; 66. Emir’in Jedi tasfiyesi olaylarının 10 yıl sonrasında geçiyor. Elbette Darth Vader da anlatıda yer alıyor, ikili arasında yeni bir yüzleşmeye şahit olmamız neredeyse kesin görünüyor.

Neye benzer: Star Wars fanlarından, sinematik serinin son üçlemesine kıyasla çok daha olumlu dönüşler toplayan diziler The Mandalorian ve The Book of Boba Fett.

Kimler var: McGregor ve Christensen ikilisine Moses Ingram, Maya Erskine, Joel Edgerton, Rupert Friend, Kumail Nanjiani ve Benny Safdie gibileri eşlik etmekte. Yönetmen koltuğunda ise kariyerine The Mandalorian, Better Call Saul Director, Mr. Robot gibi prestijli diziler sığdırmış Deborah Chow var.

BUNLAR DA VAR! 
Gözden kaçmasın
Stranger Things – 4. sezon 1. kısım (27 Mayıs)

İnanılmaz ama gerçek, Stranger Things 3. sezonun üzerinden neredeyse üç yıl geçti. Hawkins’te ise ara o kadar açılmamış; kasabaya dehşet saçıp büyük yıkıma sebep olan Starcourt Savaşı’ndan bu yana altı ay geride kalmış. Lise hayatının getirdiği karmaşaya göğüs geren arkadaşlar için işler hepten zorlaşmış durumda. Öte yandan Rusların açtığı geçidi kapatmak için kendini feda eden Hopper sağ salim, dünyanın öteki ucunda. Bu esnada doğaüstü bir tehdit ortaya çıkıyor ve karakterlerimiz kendilerini, Eleven olmadan kazanılamayacak bir savaşın içinde buluyor. Oyuncu kadrosu -her bölümü neredeyse bir sinema filmi uzunluğundaki- bu sezonun, şimdiye kadarki en iyisi olduğu konusunda iddialı.

Heykel Mi? (GAİN, 26 Mayıs)

İnegöl köftesi, Rize’nin çay bardağı, Alibeyköy mısırı… Türkiye’nin her noktasında görmeye alıştığımız, sosyal medyada tartışmalara yol açan bu “heykeller” bize ne anlatıyor? “Tüm ciddiyetiyle komediye göz kırpan neo-belgesel” olarak tanımlanan Heykel Mi?’de oyuncu ve komedyen Aslı İnandık’ın peşinden keşfe çıkıyoruz. Mersin’den Diyarbakır’a, Rize’den Bursa’ya, Denizli’den Ankara’ya uzanan yolculuğunda uzmanlara ve konuyla hiç alakası olmayanlara aynı soruyu yöneltiyor: “Bu bir heykel mi?”

My Sunny Maad (Vizyon: 27 Mayıs)

Taliban’ın gölgesinde, aşk ve aileye dair bir hikâye. Petra Prochazkova’nın Frista adlı romanından uyarlanan animasyon film; Herra isimli Çek bir kadının, Afganistanlı Nazir’e âşık olup bu topraklara taşınması ve yaşadığı deneyimler üzerine. Ne Taliban sonrası Afganistan’da onu nasıl bir hayatın beklediğinden ne de entegre olması gereken aileden haberi var Herra’nın. Liberal bir büyükbaba, son derece zeki bir çocuk ve kocasının şiddet dolu pençesinden kurtulmak için her şeyi yapacak olan Freshta da öyküsüne eşlikçi.

Top Gun: Maverick (Vizyon: 27 Mayıs)

Tom Cruise’un, kariyerinin en meşhur karakterlerinden Pete “Maverick” Mitchell’a 26 sene sonra tekrar hayat verdiği Top Gun: Maverick, 75. Cannes Film Festivali’ndeki gösterimlerinin hemen ardından, sıcağı sıcağına vizyonda. Donanmaya olan 30 yıllık hizmetten sonra kendisini karaya bağlayacak terfiden kaçan karakter, Top Gun mezunlarından oluşan bir müfrezeyi, benzerine rastlanmamış özel bir görev için eğitirken buluyor. İlk filmin mirasına saygıyla yaklaştığı söylenen yapımda Berlin’in ikonik şarkısı “Take My Breath Away” işitiliyor mu, merak konusu.

* Prehistoric Planet (Apple TV+, 23 Mayıs)

* Emergency (Amazon Prime, 27 Mayıs)

* Kick Like Tayla (Amazon Prime, 27 Mayıs)

* Nafas / The Dreamers (Sundance Now, 26 Mayıs)

* Look at Me: XXXTENTACION (Hulu, 26 Mayıs)

* Somebody Feed Phil – 5. sezon (Netflix, 25 Mayıs)

* We Feed People (Disney+, 27 Mayıs)

Les Olympiades
Hâlâ izlemediyseniz

* Les Olympiades (MUBI, 27 Mayıs)

* Tout s’est Bien Passé (beIN Connect, 26 Mayıs)

* Marinheiro das Montanhas (MUBI, 26 Mayıs)

* Aether (MUBI, 28 Mayıs)