Dopesick (2021) değerlendirmesi

Beth Macy’nin aynı isimli kitabından ilhamla çekilen, yaratıcılığını Danny Strong’un (Game Change, Recount, The Hunger Games filmleri) yaptığı Dopesick oyuncu kadrosunda Michael Keaton, Kaitlyn Dever, Rosario Dawson, Peter Sarsgaard, Will Poulter ve Michael Stuhlbarg gibi isimleri barındırıyor.

Konu nedir?

Dopesick, kamuoyuna bağımlılık yapmadığı iddiasıyla mucize bir ağrı kesici olarak tanıtılan OxyContin isimli ilacın ABD toplumunda sınıf, yaş, cinsiyet gözetmeksizin yol açtığı korkunç bağımlılık sürecini konu ediyor. Uzun yılları kapsayan zaman aralığında Purdue Pharma ilaç firmasının toplumu manipüle eden pazarlama stratejilerine, sermaye odaklı işleyen sistemin kurum ve kişileri nasıl yozlaştırdığına tanık oluyoruz. Bu tanıklığın yanı sıra dizide OxyContin bağımlısı olan kişilerin ve ailelerinin sürüklendiği felaketleri de izliyoruz. Opioid bağımlılığının sonuçları hakkında düşünmek için izleyiciye her açıdan güçlü bir izlek sunuluyor.

Zaman dilimi ve mekân 

Dizi 1986’dan günümüze kadar gelen uzun bir süreci kapsıyor. Bu süreç içerisinde gerçekleşen zaman atlamalarıyla beraber, birden fazla karakterin odağından akmaya devam ediyor. Anlatı, Doktor Samuel Finnix ve OxyContin bağımlısı olan Betsy üzerinden ilerleyip madencilikle geçimini sağlayan bir kasabayı mekânlardan biri olarak işaretliyor. Bir yandan da Sackler ailesinin güç savaşlarına tanık olduğumuz Purdue Pharma’nın yüksek katları, toplantı salonları, polis memuru Bridget Meyer’in peşinden sürüklendiğimiz ağrı klinikleri, madde bağımlılarını misafir eden tekinsiz sokaklar, savcılığın görevlendirdiği avukatlar Rick Mountcastle ve Randy Ramseyer’la beraber konuk olduğumuz adliye binaları ise hikâyeyi taşıyan diğer mekânlar olarak karşımıza çıkıyorlar.

Kaitlyn Dever
Kaitlyn Dever
İzlemeden önce bilmemiz gerekenler

Dizi esasen gazeteci Betsy Macy’nin kurgusal olmayan kitabı Dopesick: Dealers, Doctors and The Drug Company that Addicted America’ya dayanıyor. Macy, 2018 tarihli bu çalışmasında ABD’yi uzun bir süre etkisi altına alan, reçeteli opioid bağımlılığı krizini araştırıyor. Dopesick kimi zaman kurguya başvursa da aslında bu sebeple çoğu karakter ve olay, Macy’nin araştırmasından ilham alınarak yaratılmış.

İlk intiba?

Seyir deneyimi açısından Dopesick, ilk olarak soğuk ve gri fotoğraflarıyla dikkat çekiyor. Serinin temposu ve renkleriyle ilk bakışta, yine Micheal Keaton’ın yer aldığı ve yine gerçek bir davayı konu alan Spotlight’ı (2015) hatırlattığını söylemek çok da yersiz olmaz sanırım. Hikâye de zaman çizelgesinde ileri-geri gidişleriyle uzun ve derinlikli işlenmiş bir dava sürecine tanık olacağımızın sinyallerini daha ilk dakikalarda veriyor.

Rosario Dawson
Rosario Dawson
En çok neyi sevdin?

Anlatının oldukça komplike bir şekilde inşa edilmesine rağmen ritmini kaybetmeden ve kopukluğa uğramadan sürmesi, Dopesick’e dair en sevdiğim detay oldu. Ayrıca Michael Keaton, Peter Sarsgaard, Michael Stuhlbarg ve Rosario Dawson’ın başını çektiği oyuncu kadrosunun sekiz bölüm boyunca nefis performanslar sergilediklerini söylemek gerek.

En az neyi sevdin?

Böylesine güçlü bir hikâyede karakterlerin kimi zaman yüzeysel bir şekilde işlendiğini düşünüyorum. Dizi ekonomik şartlar ve otorite bağlamında sınırlara tabi olmayan insanların, hem bireysel hem de kurumsal yaşamlarında ne kadar ileri gidebileceklerini görmek açısından büyük alan yaratırken, aynı zamanda adalet için mücadele edenlerin motivasyonlarını anlamaya da imkân yaratıyor. Bu gibi detayların Dopesick’i bir belgeselden farklı kıldığını düşünürsek, karakterleri biraz daha tanımak isterdim.

Will Poulter
Will Poulter
Modunu nasıl etkiledi?

Hikâyenin çok yakın tarihli gerçek bir skandala dayandırılması sebebiyle izleyenlerin çoğunun kullandıkları ilaçlar konusunda huzursuz hissetmek ve ilaç tedarik zincirini oluşturan süreçler hakkında paranoyaya kapılmak konusunda hemfikir olacaklarını düşünüyorum.

Kimler sever? 

Gerçek hayattan yola çıkarak yazılmış hikâyeleri “Yok artık!”, “Bu kadarı da olmaz ki canım” nidalarıyla izledikten sonra gerçekten o kadarı olmuş mu diye meraka düşenler, karakterlerden biriymişçesine davanın üzerine gitmeyi seven araştırmacı gazeteci ruhu taşıyan kimseler.

Bunu seven şunları da sever

Konu itibariyle Dopesick’e tutulanlara, ilaç firmaları ve devlet mekanizmalarının baş sorumlu olarak görüldüğü ABD’deki sentetik afyon ve opioid kriziyle ilgili HBO’nun iki bölümlük belgesel dizisi The Crime of the Century’yi hatırlatmakta fayda var.

Formu dolduran: Zeynep Kıymacı