Dördüncü “Matrix” filmi “Resurrection” hakkındaki teorilere bakalım

Lana Wachowski’nin bu sefer tek başına yönetmen koltuğuna oturduğu ve şu anda post prodüksiyon aşamasında olan 4. Matrix filmi 2021 bitmeden HBO Max’te olacak. Kaza mıdır, yoksa Marvel’dan da alıştığımız gibi bir tür pazarlama stratejisi midir bilinmez ama geçtiğimiz günlerde yaşanan bir gelişmeyle filmin ismini de öğrenmiş bulunuyoruz.

Filmin olası ismine yönelik söylentiler farklı mecralarda dolaşırken geçtiğimiz günlerde makyaj ekibinden Shunika Terry’nin Instagram paylaşımında Wachowskiler tarafından set ekibine gönderilen hediye paketinin üzerinde Resurrection başlığı dikkat çekiyordu. Terry gönderiyi bir süre sonra silse de bu süre zarfında alınan ekran görüntüleri internette hızla yayılmaya başladı. 

21. yüzyılın başlangıcına damga vuran postapokaliptik evrenin değişen dünya dinamiklerine karşı nasıl bir tavır alacağı filmle ilgili en fazla merak edilen konu, denebilir. 2010’lardaki yeniden yapım furyasının yarattığı büyük hayal kırıklıklarının ardından gelişinin bir tür gerginlikle beklendiği söylenebilir. Ancak filmle ilgili olumlu haberler de yok değil.

Yeni Matrix filminde Lilly Wachowski kardeşine eşlik etmese de efsane evrenin yaratıcılarından tanıdık simalar yeni filmde de kadroda. İlk iki filmin konsept tasarımcısı Geof Darrow ve storyboard sanatçısı Steve Skroce, Lana Wachowski’yi yalnız bırakmıyor. Her iki ismin de çizgi roman dünyasına yabancı olmaması ve V for Vendetta, Speed Racer ve Wachowskilerin 2010’larda yayınladığı, kimilerine göre bir hayal kırıklığı kimilerine göre ise başarılı bir film olan Jupiter Ascending gibi yapımlarda çalışmış olmaları yeni projeye olan güvenleri biraz tazeliyor. 

Senaryoda ise 2012 yılında Wachowskilerin filme uyarladığı Cloud Atlas’ın yazarı David Mitchell ve Netflix’in sevilen dizilerinden olan bir başka Wachowski yapımı Sense8’in oyuncu kadrosundaki  Aleksander Hemon’ı görüyoruz.

Bilindiği gibi Keanu Reeves ve Carrie-Anne Moss, bu filmle ikonik rollerine geri dönecek. Filmin San Francisco’dan gelen set fotoğraflarında Neo ve Trinity’yi motosiklet üzerinde görmüştük. Bunun haricinde Jada Pinkett Smith’in Niobe, Lambert Wilson’ın Merovingian karakterine geri döneceğini de biliyoruz. 

Kadroya Neil Patrick Harris, Toby Onwumere, Priyanka Chopra Jonas, Jessica Henwick ve Yahya Abdul-Mateen II gibi isimler de dâhil olmuştu. Henwick bir röportajında Yahya Abdul-Mateen II’nun performansından âdeta büyülendiklerini açıklamıştı. Yeni filmde daha önce görmediği kamera donanımlarının kullanıldığını belirtmesinin ardından iddialı bir ifade ile Lana Wachowski’nin endüstriyi bu filmle yeniden değiştireceğini belirtmişti. Abdul-Mateen II ise Lana Wachowski ile tanışma anlarından anekdotlar paylaşmış ve bir oyuncu kadrosu toplamanın ötesinde Lana’nın ekiple bir aile ortamı oluşturduğunu belirtmişti. 

Dikkat çeken Matrix: Resurrection teorileri

Matrix evreni alegorik anlatımı sebebiyle sayısız teorinin üretildiği bir anlatı oluşturdu. Dördüncü filmin içeriğiyle ilgili tahminler üretilmeye hız kesmeden devam etmekte. Keanu Reeves’in açıklamalarından yeni filmin farklı bir versiyon, bir uyanma çağrısı olduğunu öğrenmiştik. Ancak fanların bu açıklamalarla yetinmesinin imkânsız olduğu su götürmez bir gerçek. Filmde Yahya Abdul-Mateen II’nun rol alacağının açıklanmasının ardından genç Morpheus olarak karşımıza çıkacağı söylentileri dolaşmaya başlamıştı. Morpheus’un gençliği söylentilerine, Neo ve Trintiy’nin 21 yıl sonra yeniden rollerine dönmüş olmaları eklenince filmin zaman konusunda ne yönde bir tavır alacağı da belirsiz hâle gelmekte. 

Öte yandan pandemi ile birlikte filmin vizyona girme tarihi ertelendikçe teorilerin sayısı da arttı. Bu noktada biraz hafızaları tazeleyelim ve serinin üçüncü filmi Revolutions’ın son sahnesine dikkat çekelim. Mimar ve Oracle arasındaki diyalog ve devamında Oracle’ın Seraph ve Sati ile huzur içinde epik bir gün doğumuyla sona eren vedası, kimi teorilerin odak noktasını oluşturuyor.

Gloria Foster ve Mary Alice’in canlandırdığı Oracle karakteri zaten çok katmanlı olan evrenin içinde âdeta bir kara delik olarak boyutları büken bir program olarak karşımıza çıkmıştı. Çoğu hayrana göre filmin cevaplamayı seçmediği, bıraktığı ipuçlarıyla izleyicinin yorumlama gücüyle anlam kazanan Oracle, yeni filmde de başat rolünü devam ettirecek. Birçoklarına göre filmin son sahnesinde de sözü geçtiği gibi Neo’nun geri dönüşü gibi bir ihtimal varsa bundaki kilit isim Oracle’dan başkası değil. 

Kimileri burada da durmuyor ve Sati karakterini de bu teorilerin merkezine çekiyor. Buna göre Revolutions’ta gün doğumunu Neo’ya adayan Sati’yi yeni filmde bir yetişkin olarak göreceğiz ve bir şekilde Neo ile yolları yeniden kesişecek. Tabii bu noktada Reddit üzerinden paylaşılmış; evrendeki alışılmışın dışındaki programlardan biri olan Sati’nin varlığının Neo’nun Reloaded’daki seçimlerine bağlayan beyin yakıcı ve favori bir teoriye göz atmak da isteyebilirsiniz. Serinin neredeyse hiçbir sahnesinin bir gönderme ve alt metin içermediğini düşünürsek, bu karakterlerle ilgili merak edilen detayları yeni filmin ele almaması düşük bir olasılık olarak görünmekte.

Yazı: Biçem Kaya