Dünya dönüyor: Avustralya’da rugby oyuncularına lüks karantina, Filipinler’de evden çıkmasın diye oğlunun saçını kesen baba ve diğerleri

Dünyanın farklı noktalarından büyük gündem yaratmayan haberler…

Avustralya Rugby Ligi’nin 500 oyuncusu, lüks tatil köyünde karantinaya alınmayı bekliyor

Sözü edilen lüks tatil köyü, Queensland’s Moreton Island’taki 1.500 kişi kapasiteli Tangalooma Island Resort. Avustralya’nın en popüler spor aktivitesi olan Rugby Ligi’nin 500 oyuncusunun teknik ekip ve eğitmenlerle birlikte bu otelde karantinaya alınması tartışılıyor. Virüs taşımayan oyuncu ve koçlar, pandemi sebebiyle turizmin durmasıyla boş kalan otele yerleştirilecek. Adanın izole ortamından yararlanmayı düşünen yöneticiler, oteldeki çim pistin de oyuncular için bir antreman alanına dönüştürülmesini konuşuyor. Taraftarların Avustralya Rugby Ligi’ne olan heyecanı kaybetmemeleri için bu fikri “kesin bir seçenek” olarak gördüklerini ifade eden Ulusal Rugby Ligi Başkanı Todd Greenberg, binlerce insanın bu ligden para kazandığını ifade ederek, “sektörün ve ekonominin buna ihtiyacı var” açıklamasını yaptı. 

Malezya’da “Karantinadayken kocanızı nasıl mutlu edersiniz” posterlerine büyük kınama

Malezya Hükümeti, “Ev içinde mutluluk” başlığıyla Instagram ve Facebook’tan dört poster yayımladı. Posterlerdeki görsellerle kadınlara, karantinadayken bile eşlerine iyi görünmeleri, ev işlerini en iyi şekilde yapmaları ve ev işlerine yardım etmek istemeyen kocalarını alttan almaları gerektiği örtülü olarak söylenmekteydi. Bu korkunç kampanya, ev içi şiddeti özendirdiği ve toplumsal cinsiyet klişelerini yeniden ürettiği gerekçesiyle #WanitaCegahCOVID19 hashtag’iyle sosyal medyada kınandı. The Women’s Centre for Change (WCC) de “Ev işleri evde yaşayanların ortak sorumluluğudur” diyerek sosyal medya kampanyasına destek verdi. Nihayetinde Malezya Hükümeti yayınladıkları posterler için özür diledi ve dört posterin üçünü kaldırdı. 

Filipinli babanın COVID-19 korkusu çocuğunun saçlarına mal oldu

Filipinler’de yaşayan bir baba, pandemiye rağmen evde karantinaya girmek istemeyen oğlunun dışarıya çıkmasını önlemek için saçlarını çok kötü bir biçimde kesti. Saçlarının üst kısımlarını kaybeden çocuğun fotoğrafı sosyal medyada 60.000’den fazla kez paylaşıldı. Oğlunu evde tutabilmek için azarlamadığını ve ona ceza vermediğini ısrarla vurgulayan baba, yönteminin masumane olduğunu düşünmekte. Oğlunun aynı fikirde olduğunu söylemekse zor görünüyor. 

California’da yakıt pompasına öksüren gence soruşturma

California’da genç bir kişinin benzin alırken çektiği videoda, corona virüsü hakkında konuşurken komik olmak için yakıt pompasına doğru hapşurduğunun görülmesi Yuma Emniyet Müdürlüğü’nü harekete geçirdi. Salgının öksürük, hapşuruk gibi yollarla bulaşabildiğini bilen ekipler, gelen şikayetler doğrultusunda gence soruşturma açtılar. Genci karakola getirip sorguya alan memurlar, yapılan sorgulamada suçunu itiraf ettiğini söylediler. İsmi paylaşılmayan genç  internetten benzer videolar gördüğünü ve onlardan referansla bu videoyu çektiğini belirtti. Polis, gençte herhangi bir corona virüs belirtisine rastlamadıklarını da ekledi.

Hazırlayan: Işıl Saykan

Yükleniyor...