Dünya dönüyor: Bangkok’ta açılan “Ölüm Farkındalığı Kafesi”, Arby’s’in başlattığı etten sebze üretimi ve diğerleri

Dünyanın farklı noktalarından, büyük gündem yaratmayan haberler.

Arby’s etten sebze üretimine başladı
Ünlü fast food zinciri Arby’s, akıllara durgunluk veren yeni bir ürünle gündemde. “Çocuklara sebze yeme alışkanlığı” kazandırmak adına, etten sebze üretimine başlayan Arby’s, Marrot ismini verdiği etten yapılmış havucu tanıttı. Havucun nasıl oluşturulduğunu detaylı bir şekilde anlatan tanıtım klibinde, “Diğerleri sebzeden et yapıyorsa, biz de etten sebze yaparız” sözlerine yer verildi.

Bol A vitamini barındırdığı söylenen Marrot’la ilgili sözü Arby’s’in pazarlama şefi Jim Taylor’a bırakalım: “Sebzeden yapılmış etler, sebzeyi Amerikalıların gerçekten istediği şeye, lezzetli bir ete dönüştürme çabalarının son halkasıydı. Dünyanın dört bir yanında insanlar her gün sebze yememiz gerektiğini biliyor. Fakat Amerikalıların %90’ı bunu başaramıyor. Diğerleri sebzeden et yapıyorsa biz neden etten sebze yapmayalım ki?”

Bangkok’ta açılan The Death Awareness Cafe müşterilerini fânilikleriyle yüzleşmeye çağırıyor
Tayland, Bangkok’ta açılan bir kafe, müşterilerini kendi ölümlülükleriyle yüzleşmeye davet ediyor. The Death Awareness Cafe (Ölüm Farkındalığı Kafesi) isimli, morg estetiği ile tasarlanan işletmede kahvenizi içtikten sonra hesabı ödemeden önce hayatınız ve ölümünüzü düşünmek üzere bir süreliğine tabutlara kapatılıyorsunuz.

İşletmenin sahibi Veeranut Rojanaprapa ilhamını Budist düşünceden alan bu fikrin, toplumda açgözlülük ve şiddet eğilimini azaltmak amacını taşıdığını söylüyor ve ekliyor: “Tabutun kapağı kapandığında, insanların temel içgüdüsü devreye girecek ve nihayetinde öteki dünyaya hiçbir şey götüremeyeceklerini anlayacaklar.” Kafenin 25 yaşındaki müşterisi Noppawan Meechukhun ise deneyimini şu sözlerle aktarıyor: “Kendi nefesimi duyuyordum. Hayatımda yapmak istediğim ama henüz yapamadığım şeyleri düşündüm, ailemle, sevdiğim insanlarla yapmak istediklerimi… Kendimi fark etmek ve daha iyi tanımak için harika bir deneyimdi.”

Captain Kirk, Mars’tan selam veriyor olabilir mi?
NASA’nın 2005 yazından bu yana Mars keşfi için kullandığı uzay aracı Mars Reconnaisse Orbiter (MRO), gezegenin yüzeyinde ilginç bir görüntüye rastladı. Star Trek’in hayali federasyonu Starfleet’in logosunu andıran bir şekil, Mars yüzeyinde görüntülendi. University of Arizona’nın MRO’dan gelen görüntüleri incelediği birimi MRO HiRISE’ın paylaştığı fotoğraf Star Trek fanları arasında heyecan yaratsa da yapılan açıklamalarda logoya benzeyen şeklin gezegenin güney doğusunda yer alan bir çöl bölgesinde rüzgâr, lav ve kum tepeleri gibi unsurlarla ortaya çıktığı belirtiliyor.

Mayıs sonunda Japonya’da kaos yaratan tren seferi iptalleri için bir sümüklü böcek sorumlu tutuldu
Japonya’nın güneyindeki Kyushu bölgesinde 30 Mayıs günü yaşanan bir arıza nedeniyle tam 26 tren seferi iptal edildi ve 12 bin yolcunun yaşanan aksaklıklardan etkilenmesi sonucu ülkede büyük bir kaos yaşandı. Kyushu Railway tarafından işletilen ve ülkenin güneyine hizmet eden iki hatta gerçekleşen teknik arıza, Japonya’ya çok da alışık olmadığı türden bir deneyim yaşattı. Geçtiğimiz günlerde tren yolu şirketi, arızanın neden kaynaklanmış olabileceğini aydınlatmaya yönelik yürütülen soruşturma neticesinde bir yanıta ulaşıldığını açıkladı: “Elektrik kesintisine sebep olan cihazı bulduk… Başta cihaza bir böceğin sıkıştığını sandık ama sonradan ölü bir sümüklü böcekle karşılaştık.” Anlaşılan o ki kabloların arasına sıkışan sümüklü böcek kısa devreye sebep olmuş ve orada can vermiş. Yetkililer bunun daha önce rastlanmamış, ender türden bir hadise olduğunu ve bir benzerinin yaşanmaması için devreleri sıkı bir kontrolden geçirdiklerini de ekledi.

Toyota mühendisleri tarafından üretilen bir basket robotu art arda 2.020 isabetli basket atarak rekor kırdı
Toyota’da çalışan bir mühendis ekibinin hobi olarak geliştirdiği CUE3 isimli bir robot, robotlar özelinde art arda serbest atış rekorunu kırdı. Bugüne kadar sadece beş isabetli atış olarak kaydedilmiş rekoru art arda 2.020 isabetli atışla kıran yaklaşık 2 metre 10 santim boyundaki robot CUE3, 93 numaralı bir forma giyiyor. Robotun daha önceki versiyonları her atıştan sonra üç dakikalık bir reset sürecine ihtiyaç duyması nedeniyle bu rekor denemesi için uygun görülmemişti. Ancak beş aylık yoğun bir çalışma sonrasında CUE3’nin hazır olduğunu düşünen ekip, geçtiğimiz mayıs ayında mahkemeye başvurarak rekor denemesi için tarih istedi. Ekibin hedefi rekorun kırılması için gereken başarılı altı atışın çok daha üstüne çıkmaktı. Nitekim sonuç da öyle oldu ve CUE3 gerekli altı atışı kolaylıkla yaptıktan sonra, önce 200 atışa, sonra 1.000 atışa ve nihayetinde 6 saat 35 dakikalık bir süreç sonrasında fire vermeden 2.020 başarılı atışa ulaşmayı başardı. Ancak bu alanda insanların başarısı hâlâ robotların çok daha üstünde, zira bir insan tarafından gerçekleştirilen art arda başarılı serbest basket atışı rekorunu elinde tutan Ted St. Martin’in 1996’da bir antrenman sırasında attığı isabetli atışların dudak uçuklatan sayısı tam tamına 5.221 adet. 

Yükleniyor...