Dünya dönüyor: Brezilya’da kendiyle evlenen Rabelo ve diğerleri

Dünyanın farklı noktalarından, büyük gündem yaratmayan haberler.

Brezilya’da nişanlısı tarafından terk edildikten sonra kendiyle evlenen Rabelo

Brezilyalı doktor Diogo Rabelo ve nişanlısının yolları, evlenmelerine haftalar kala ayrıldı. Ancak Rabelo işe olumlu tarafından bakmaya karar verdi ve olayı bir süre analiz ettikten sonra kendini sevmeye devam etmesi gerektiğini düşündü. 

Seremoniyi iptal etmedi ve 50 davetlinin 40’ı  kutlamaya katıldı. “Kendi kendime evlenerek insanlara bir mağduriyet mesajı gönderme niyetinde değilim. Mutlu olmak için bir evliliğe ihtiyacım yok.” açıklamasında bulundu. Bahia’da gerçekleşen bu özel törende Rabelo nişanlısını anmayı da ihmal etmedi. Onu çok büyük bir öğretmen olarak nitelendiren Rabelo, tören için hazırladığı konuşmasında eski partnerine “Bana hayallerimi keşfedebilme konusunda büyük bir potansiyele sahip olduğumu gösterdin” sözleriyle seslendi Seramoniden fotoğrafları Instagram hesabından paylaşan Rabelo’nun bir ayna önünde “evet” dediği anlara özellikle dikkat.

Washington’da seçimlerden sonra şampanya satışlarında rekor artış

Zengin kutlamaların vazgeçilmezi şampanya, şu günlerde ABD’de son derece revaçta. Nitekim Donald Trump’ın 4 yıllık görev süresi uzatma çabalarının halk tarafından sonlandırılması ile birlikte ülke pandemiyi dinlemeksizin sokağa taştı; geniş çaplı kutlamalar sürüyor. 

Alkol satışı yapan bir mağaza zincirinin verdiği raporda yılbaşı satışlarından daha fazla sayıda şampanya satışı yapıldığı, hatta bunun 12 saat gibi kısa bir sürede gerçekleştiği belirtildi. Beyaz Saray’ın önündeki kutlamaları haber yapan gazetecilerden The Washingtonian editörü Andrew Beaujon, attığı tweet’te, bulunduğu noktada aynı anda üzerine hem şampanya hem de göz yaşartıcı gaz sıkıldığını belirtiyor. İstatistikler, seçimlerden sonra yapılan şampanya satışının, son iki yılın toplamından daha fazla olduğunu gösteriyor.

Tarihî soygunda çalınan kitaplar Romanya’da bulundu

2017’de İtalya, Almanya gibi ülkelerdeki uzman tacirler tarafından ABD’deki özel bir kitap fuarına gönderilmek üzere Londra’daki depolara yerleştirilen antik kitaplar, bir gece vakti çalınmıştı. Çalınan kitaplar arasında Isaac Newton’un, Francisco Goya’nın ve Galileo Galilei’ninkiler de vardı. Yaklaşık 3,3 milyon dolarlık bu soygunda 240 kitabın kaybolduğu tespit edilmişti. 

3 yılın ardından çözüme kavuşan soygun, âdeta Görevimiz Tehlike filminden fırlamış bir kurguya sahip. Zaten İngiliz basını da bu haberi filmin adıyla anıyor çünkü Romanyalı çete, soygunu serinin 1996 tarihli ilk filmindekine benzer bir şekilde gerçekleştirmiş. Çitlerde bir delik açan ekip ardından çatıyı da delerek depoya giriş yapmış ve böylelikle yerdeki sensörleri aktive etmeden soygunu gerçekleştirmeyi başarmış. Kitaplardan da bir daha haber alınamamış. Şimdi, 3 yıllık çalışmanın ardından kitapların Romanya’da gizli bir evde tutulduğu ortaya çıktı. Kitaplar Bükreş’teki Ulusal Kütüphane’ye gönderildi ve 240 kitap 5 farklı sahibine iade edildi.

Ağzına iki devasa diş ekleten ork insanla tanışın

41 yaşındaki dövme sanatçısı, ilk dövmesini 15 yaşındayken yaptırdı. O günden beridir dövmeler ve cerrahi operasyonlarla vücudunda değişiklikler yaptırmaya devam ediyor. Vücudunun yüzde 80’i dövmeyle kaplı olan sanatçının çatal dili, pek çok deri altı implantı ve kesik kulağı var. Ne var ki vücuduna son müdahalesi onu haber konusu yaptı. Pek çok kurgu hikâye ve bilgisayar oyununda karşımıza çıkan orklara benzemek isteyen Brezilyalı sanatçı, alt çenesine iki sivri devasa diş daha ekletti. İşlem için 500 dolar harcadığını biliyoruz ama bu dişleri çıkarıp takabiliyor mu, onu bilmiyoruz. 

Oregon’daki ünlü kitapçıdan kitap kokulu parfüm 

Oregon’un bağımsız kitapçısı Powell’s Book, kitap kokulu bir parfüm çıkardı. Powell’s By Powell’s isimli parfümde, menekşe ve odunsu notalar hâkim. Eski kitaplara özel koku anlamına gelen “biblichor”u üretmeyi başaran ekip, 33’lük şişeye 24,99 dolarlık fiyat biçmiş. Parfüm şişesinin üzerinde de şu yazı yer almakta:

“Rebecca’daki* kızıl orman gülleri misali, eski kâğıdın baş döndürücü kokusu, ruh hâliyle ve olasılıklarla olgunlaşmış bir atmosfer yaratır. Kitaplardan oluşmuş bir labirenti, gizli kitaplıkları, antik tomarları, filozof-krallar tarafından içilen konyakları çağrıştıran Powell’s By Powell’s kullanıcıyı şimdiye dek sadece edebiyatta bilinen bir merak, keşif ve sihir mekânına ulaştırır.”

Yazı: Biçem Kaya