Dünya dönüyor: Göteborg’da cis erkeklere kapalı festival, Arizona’da müşterisinin kıyafetini beğenmeyen fast food restoranı ve diğerleri

Dünyanın farklı noktalarından, büyük gündem yaratmayan haberler. 

Göteborg’da cis erkeklere kapalı Statement festivali iki yıl sonra yeniden düzenleniyor

2017’de İsveç’in en büyük festivallerinden birinde yaşanan cinsel saldırı vakalarına cevaben 2018 yılında Göteborg’da, Statement isimli bir festival düzenlendi. Festivalde sahne alan tüm sanatçılar da kadın, non-binary ve trans bireylerdi. Statement’ın tanıtımlarında bu festivalin kadın, non-binary ve translar için düzenlendiği ve cis erkeklere kapalı olacağı duyurusu yapılmıştı. Festivalin bu tutumu İsveç Eşitlik Ombudsmanı tarafından kınandı ancak herhangi bir yaptırım uygulanamadı çünkü aslında cis erkeklerin fiziksel olarak bilet alması engellenmemişti. Ama gelmelerini yasaklayan duyurular nedeniyle ayrımcılık üzerinden büyüyen tartışmalar yaşandı. Şimdi, bundan iki yıl sonra, 4-5 Eylül 2020’de Göteborg’daki festivalin yeniden düzenleneceği duyuruldu. Festivalin kurucusu Emma Knyckare, bu defa festivalin kimler için olmadığındansa, kimler için olduğuna odaklanacak, daha pozitif bir yaklaşım benimsediklerini belirtmiş. Bakalım neler olacak… 

Tokyo’da telekomünikasyon şirketine tam 24 bin şikayet aramasında bulunan kişi tutuklandı

Tokyo’da yaşayan 71 yaşındaki Akitoshi Okamoto, KDDI isimli telekomünikasyon şirketinin müşteri hizmetlerine geçtiğimiz iki buçuk sene içerisinde tam 24 bin kez şikayet telefonu açmasından ötürü tutuklandı. Japonya medyasında çıkan haberlere göre Okamoto yalnızca sekiz gün içinde şirkete binlerce kez telefon açarak kontratını bozduklarından ötürü şikayette bulundu. Şikayetinin temel sebebi telefonundan radyo yayınlarını dinleyememesiydi. Bunun üzerine de KDDI müşteri hizmetleri çalışanlara hakaretlerde bulunduğu, bir yetkilinin gelip kendisinden özür dilemesi gerektiğini talep ettiği ve zaman zaman da açan kişinin suratına kapattığı binlerce telefon açtı. KDDI yetkilileri başta Akitoshi Okamoto hakkında şikayette bulunmak istemediklerini ancak aramaların sıklığı nedeniyle işin başka müşterilere hizmet veremedikleri bir noktaya geldiğini belirtti. Nihayetinde Okamoto, şirketin işini yapmasını engelleme suçundan polis tarafından tutuklandı. 

Arizona’da müşterisinin kıyafetini beğenmeyen fast food restoranı 

Amerika’nın Arizona eyaletinde bir fast food restoranı, bir müşterisine yanlışlıkla verdiği sipariş fişindeki rahatsız edici notla gündemde. Müşterilerin paketlerini karıştırmamak için sipariş fişlerine isimlerini yazan çalışanlardan biri, isim sormak yerine müşterisinin kıyafetiyle ilgili bir not yazmayı daha akıllıca bulmuş anlaşılan. Bir kova nugget ve büyük boy patates kızartması alan müşteri, kendisine verilen fişte gördüğü “Ugly Sweater” (Çirkin Kazak) notunu Twitter’dan paylaştı ve kısa sürede viral oldu. Zin_Zaddy isimli Twitter kullanıcısı, fişle birlikte renkli kazağıyla çektiği bir selfie de paylaşmayı ihmal etmedi. “Bugün sizden yemek yemek benim için pek de keyifli değildi!” notuyla paylaşılan tweet’in viral olmasının ardından diğer fast food zincirleri de “Bu havalı kazağınla her zaman bize gelebilirsin” benzeri yorumlarla olayı başka yerlere taşıdı. Sosyal medyada “Çok da haksız sayılmazlar aslında” tadındaki çirkin yorumlar gırla. Kınıyoruz. Ayrıca kazağı çok beğeniyoruz!

DC Comics’in “The Dark Knight” sloganı, Hong Kong protestolarında yankılanıyor

Batman çizgi roman evreninin en özel serilerinden birine dönüşen Frank Miller’ın The Dark Knight’ı 48 sayfalık yeni bir macerayla devam ediyor. 11 Aralık’ta DC Comics etiketiyle raflarda olacak serinin dördüncü kitabı The Golden Child için yapılan tanıtımlarda kullanılan “The Future Is Young” (Gelecek gençtir) sloganı, şimdiden kitap sayfalarından taşıp başka anlamlar kazandı. Hong Kong’da aylardır devam eden iade yasa tasarısı protestolarında genç eylemcilerin kullandığı bir slogana dönüşen “The Future Is Young”, duvarları süslemeye başladı bile. DC’nin Twitter hesabından söz konusu slogan ve elinde molotof kokteyli tutan Batwoman görseliyle yaptığı paylaşım Çinli yetkililerin tepkisini çekti ve ardından DC’nin bu tweet’i silindi. Hong Kong protestolarının ana sloganlarından biri halini alan “The Future Is Young” cümlesini kapağına taşıyan çizgi roman, 11 Aralık’ta Hong Kong ve Çin de dahil olmak dünya genelindeki birçok çizgi romancının raflarında boy gösterecek. DC Comics’in başı biraz daha ağrıyacak gibi gözükse de Frank Miller’ın Gotham’ında başlayan isyanın Hong Kong sokaklarında hayat bulması birçok çizgi roman tutkununun yüzünde tebessüm oluşturdu bile.