Dünya dönüyor: Mısır’ın Elon Musk’ı ikna çalışmaları, Melbourne’de “çığlık çığlığa” COVID-19 dayanışması ve diğerleri

Dünyanın farklı noktalarından, büyük gündem yaratmayan haberler…

Mısır’da yetkililer Elon Musk’ı piramitleri uzaylıların inşa etmediğine inandırmaya çalışıyor

Elon Musk geçenlerde “Piramitleri elbette uzaylılar inşa etti” diye bir Tweet atınca, Mısır Uluslararası İşbirliği Bakanı Rania al-Mashat kendisini Mısır’a piramitleri görmeye davet etmiş. Ranina al-Mashat, Musk’a yanıt olarak attığı Tweet’te şunları yazıyor: “Çalışmalarınızı hayranlıkla takip ediyorum. Sizi ve SpaceX’i piramitlerin inşası hakkında yazılanları okumaya ve piramitleri ziyaret etmeye davet ediyorum. Sayın Musk, sizi bekliyoruz.” Mısırlı arkeolog Zahi Hawass, Elon Musk’ın argümanını “tam bir halüsinasyon” olarak değerlendirirken, Musk da bir BBC yayını bağlantısı paylaşarak; “Bu BBC makalesi iddialarıma dair akla yatkın bir özet sunuyor” diye not düşmüş. 

Colorado’da kuş gözlemciliği için giyilebilir sistem

ABD’nin Colorado eyaletinde yaşayan JR Gordon, sinekkuşlarını daha yakından görmek için ilginç bir aygıt icat etmiş. Güneş gözlüklerine monte ederek yaptığı giyilebilir aygıtta küçük kuşlar için şekerli su koyduğu ufak kaplar var. Böylece kuşlar suyu içmek için geldiklerinde hiç kıpırdamadan durup onları yakından izleyebiliyor. Altı senedir kuşları beslediğini söyleyen Gordon, bahçesine sinekkuşları için bir su parkı da hazırlamış.

20 senelik meşe ağacını yeni evine taşıtan Chris’le tanışın

Çocukluk hayallerinize ne kadar sıkı tutunursunuz? Chris kendisine ilkokul dördüncü sınıfta verdiği sözü tutmak için yirmi senelik meşe ağacının yerini değiştirmiş. Bir bilim projesi için meşe palamudunu ekerek yetiştirdiği ağacı ailesinin bahçesinden özenle taşıyıp kendi evinin bahçesine dikmiş. “Çocukken keşke ağaç da benim gittiğim her yere gelebilse diye hayal ediyordum, sonunda onu kendi yaşadığım evin bahçesine taşıyabildim” diyen Chris bütün taşıma sürecini de kameraya almış. Yirmi yıllık bir meşe ağacını yerinden söküp başka yere taşımak elbette zorlu bir görev ama Chris kazı konusundaki becerilerini kullanarak çocukluğuna verdiği sözü tutmuş görünüyor. 

New Orleans’ta silahlara karşı trompetler

New Orleans’ta Shamarr Allen isimli bir müzisyen silahını kendisine teslim eden her gence bir trompet hediye edeceğini duyurdu. Projesinin adına ‘Trumpet is my Weapon’ (Trompet benim silahımdır) diyen Allen şimdiye kadar dört gençle değiş tokuş yaptığı için sevinçli. 9 yaşındaki Devante Bryant’ın evinin önünde tabanca ile ölümcül bir yara aldığını duyduktan sonra bu fikirle çıkagelen Allen, kendi çocuğunun dokuz yaşında olması sebebiyle bu haberden çok etkilenmiş. Müzisyen, silahları kendine teslim eden hiçbir gence soru sormuyor, isimlerini de polise vermiyor. Tek istediği şey sokakları ve gençleri silahsızlandırmak. Aynı zamanda internet üzerinden bağış toplayan Allen müziğin gerçek anlamda hayat kurtarabileceğine inanıyor.

Melbourne sakinlerinden “çığlık çığlığa” dayanışma

COVID-19 pandemisiyle mücadelesinde önemlerin tekrar sıkılaştığı ve en yoğun ikinci karantina dönemine giren Avustralya’nın Melbourne şehrinde, moralleri yüksek tutmak için ilginç bir etkinlik düzenleniyor. 7 Ağustos Cuma günü gerçekleşecek etkinliğin ismi “Verandaya çık ve çığlık at”. 17 bin Melbourne sakininin katılması beklenen bu ilginç etkinliğin tanıtım metinlerinde “Salgın boktan, herkes biraz üzgün. Evinizin verandasına çıkın ve kendinizi iyi hissedene kadar bağırın” mesajı verilmiş. Pandemi sürecinin başlarında evlerinin balkonundan şarkı söyleyenler, sağlık işçilerini desteklemek için alkış tutanlar olmuştu ama bu dayanışma biçimi bir başka boyuta çıkacak gibi görünüyor. 

Yazı: Ceren Kulkul, Cem Kayıran

Yükleniyor...