Dünya dönüyor: Uluslararası Uzay İstasyonu’nda Çin lahanası yetiştiren astronot ve diğerleri

Dünyanın farklı noktalarından, büyük gündem yaratmayan haberler.

Uluslararası Uzay İstasyonu’nda Çin lahanası yetiştiren astronot

NASA astronotu Mike Hopkins, şubat ayından beri yörüngede yetiştirdiği pak choileri (Çin lahanası) dünyayla paylaştı. 6 aydır kendisine düşen tek görev uzayda süzülmek değil; ayrıca bilim insanlarına bu sebzenin uzayda ne kadar kolay yetiştirilebileceğini göstermek için çalışmakta. Buradaki en büyük yardımcısı ise led ışıklar.

Bir süredir devam eden bu çalışmalarla, astronotların yiyecek sıkıntısı çekmeden daha uzun zaman aralıklarında uzayda vakit geçirmesi de hedefleniyor. Astronotların sağlıklı beslenmesini sağlayacak Hopkins, ayrıca uzay temelli bitkilerin nasıl “Dünya ile bağlantı sağladığına” da dikkat çekiyor. Görünüm, his, tat ve koku, astronotlara Dünya’yı hatırlıyor ve bu ruh sağlıklarını korumaları için iyi bir yöntem.

Iowa City’deki lise öğrencisinin vücuttaki enfeksiyonu tespit edebilen ameliyat ipliği keşfi

Iowa City’de yaşayan lise öğrencisi Dasia Taylor, eyalet çapında bir bilim fuarı için vücuttaki enfeksiyonları tespit edebilen ameliyat ipliğinin prototipini geliştirdi. Yoksul ülkelerde, cerrahi yaraların enfeksiyona neden olduğunu ve özellikle sezaryen doğum yapan kadınların bu sorunla sıkça mücadele etmesinden yola çıkan 17 yaşındaki Taylor, pancar gibi bazı sebzelerin pH değerindeki değişiklikleri tespit ettiğini fark etmiş. Bundan hareketle, enfeksiyon durumunda rengi koyulaştırması için pancar suyu aşılanmış ameliyat ipliği tasarlamış. Taylor, bir gün gerçek tıbbi ortamlarda kullanılabilmesi için tasarımını mükemmelleştirmeyi umuyor.

Malezyalı mucitten meyve ve sebzelerin ömrünü uzatan etiket

Meyve sebzelerin israfını önlemek ve ürünleri daha uzun süre taze tutmak için StixFresh isimli etiketleri tasarlayan Zhafri Zainudin ile tanışın. Bir bozuk para büyüklüğündeki etiketler, bitkilerin kendileri tarafından kullanılan doğal korumalarla aynı fonksiyona sahip ve ürün ömrünü iki haftaya kadar uzatma potansiyeli var.

Etiket meyveye yapıştırıldıktan sonra, kimyasallar meyve yüzeyinin etrafında koruyucu bir tabaka oluşturmak için yayılıyor ve olgunlaşma sürecini yavaşlatıyor. Etiketler şu an en çok elma, avokado, turunçgiller ve mango gibi meyvelerde etkili olsa da; şirket diğer meyve ve sebzeler için araştırmalara devam etmekte. StixFresh’in arkasındaki ekip, ürünü daha uzun süre kullanılabilir hâle getirerek hem çiftçiler, hem de aileler için maliyetleri düşürmenin yanı sıra; gıda atıklarının çevresel etkilerini azaltmaya yardımcı olmak niyetinde.

Boston’da satışa çıkan “perili olmayan” ev

Boston’da bir evin “Satılık” tabelasının altına büyük kırmızı harflerle iliştirilen “Perili değil” yazısı dikkat çekti. Mahalledeki bir kadının, sosyal medyada tabelanın fotoğrafını paylaşmasıyla konu gündeme geldi. Mahalleli tabela hakkında bilgi almak için emlakçıyı aradığında onların da bu konuda bir bilgisi olmadığını öğrendi. Ortak kanı sadece mizah duygusu oldukça gelişmiş bir ev sahibi olabileceği yönünde. Ya da evinin reklamını yapmak için bu zekice yolu seçmiştir belki. Eğer öyleyse, bu taktik işe yaramış görünüyor.

Yazı: Elif Acun

Yükleniyor...