TV ekranınızın tadına bakmaya ne dersiniz?

Japon bir profesör, seyircilere çoklu-duyusal bir izleme deneyimi sunmak hayaliyle, yiyeceklerin tadını taklit edebilen, yalanabilir bir TV ekranı prototipi geliştirdi. “Taste the TV” (TTTV) adı verilen cihazın içinde, dönen bir mekanizmaya yuva yapmış 10 adet tüp bulunuyor. Bu tüpler aracılığıyla, izleyenlerin yalayarak tadabilmesi için ekranın üzerine yerleştirilen hijyenik filme birtakım aromalar püskürtülüyor.


Projenin mucidi, Tokyo merkezli Meiji Üniversitesi’nden profesör Homei Miyashita, COVID döneminde bu tür bir teknolojinin, insanların dış dünyayla bağlantı kurma biçimlerini çeşitlendirebileceğine inansa da bazı Twitter kullanıcılarından, tam da salgın günlerinde böyle bir öneriyi dolaşıma sokmanın doğrulunu tartışan birtakım mizahi yorumlar da geldi.

“Amaç, insanların evde kalırken bile dünyanın diğer ucundaki bir restoranda yemek yiyormuş gibi hissettiren bir deneyim yaşamalarını mümkün kılmak.” diyen profesör, çalışmalarını; yenilen yemeğin tadını zenginleştiren çatal gibi tat alma duyusunu araştıran cihazlar üretmekle meşgul, 30 öğrenciden oluşan bir ekiple birlikte sürdürüyor.

TTTV prototipinin uzaktan aşçı veya şarap garsonu yetiştirmenin yanı sıra birtakım tadım oyunları için de kullanılabileceğini düşünen Miyashita’nın bizzat kendi üretimi olan aygıt için ticari bir versiyon tasarlanması hâlinde cihazın bir adedi, 100 bin yen yani 875 dolara mal olacak.

Homei Miyashita - “Taste the TV”
Homei Miyashita – “Taste the TV”

Yine sprey teknolojisiyle bir dilim ekmeğe pizza veya çikolata tadı verebilen başka bir proje ve benzer uygulamalar için de şirketlerle görüşmeye devam eden profesörün rüya projesi ise oldukça ilgi çekici: Günümüzde müziği deneyimleme biçimimizde olduğu gibi yerkürenin her noktasında türlü lezzetlerin de indirilerek tadılabildiği bir platformu hayata geçirmek.