Dünya Sahnelerinde Genç Müzisyenler Beşlisi, 28 Kasım’da Arter’de

Güher ve Süher Pekinel’in vizyonu ve öncülüğünde hayata geçirilip yürütülen “Dünya Sahnelerinde Genç Müzisyenler” (DSGM), tam 12 yıldır sıra dışı yeteneklere sahip genç müzisyenleri yaşam ve enstrüman bursuyla desteklemeye, son 6 yılında Tüpraş’ın sponsorluğuyla, devam ediyor. İlki 17 Ekim’de Arter’de gerçekleşen Dünya Sahnelerinde Genç Müzisyenler konserlerinin ikincisinde sahne DSGM Beşlisi’nin.


Pekineller’in DSGM’deki ilham kaynağı, İdil Biret ve Suna Kan’ın 1948 yılında başlattığı “Harika Çocuklar Yasası”. Sanatın farklı alanlarında özel yeteneklere sahip çocukların devlet bursuyla yurt dışında eğitim almasını sağlayan “Harika Çocuklar Yasası”, 1956’da yürürlüğe girmiş, hâlen de yürürlükte olmasına rağmen aktif işletilmeyen bir yasa. Türkiye’de evrensel dünya müziği alanında kaybedilen jenerasyonların telafisine devam eden ve bursiyerlerin yurt dışındaki eğitimlerinin yanı sıra uluslararası yarışma ve festivallere katılmasına da vesile olan Dünya Sahnelerinde Genç Müzisyenler, yoğun müzik eğitimi veren konservatuvarlara odaklanarak bu okullarda belli alanlardaki en başarılı öğrencilerin seçilmesiyle başladı. İstanbul’dan Mersin’e farklı şehirlerde gerçekleşen seçmelerde bursiyer olmaya hak kazanan öğrenciler, katıldıkları uluslararası, en prestijli yarışmalarda şimdiye dek 16 birincilik kazandı ve önemli orkestralarla birlikte solist olarak konserler vermeye devam ediyor.

28 Kasım’da Arter’de gerçekleşecek DSGM Beşlisi konserinde sahne alacak genç müzisyenleri de kısaca tanıtacak olursak: Dünyanın en prestijli yarışmalarından biri olan Uluslararası Henryk Wieniawski Keman Yarışması’nı şimdiye kadar en genç katılımcı olarak kazanan Veriko Tchumburidze ve Strazburg Ulusal Devlet Konservatuvarı doktora programından birincilikle mezun olan konuk sanatçı Olgu Kızılay kemanlarda yer alacak. Eğitimine Barenboim-Said Akademisi’nde devam eden ve Gaetano Zinetti Müzik Yarışması 2018 birincisi olan Umut Sağlam çelloda; henüz öğrencilik yıllarında Bilkent Senfoni Orkestrası ile resitaller vermeye başlayan, eğitimine Berlin Hanns Eisler Müzik Akademisinde devam eden Barok Bostancı viyolada; Royal College of Music London doktora öğrencisi ve Beethoven Madalyası sahibi olan Tolga Atalay Ün de piyanoda olacak. Beşliye Arter’deki konserlerinde ödüllü kontrbasçı Seçil İrem Keskin eşlik edecek.

Shostakovich ve Schubert’ten eserlerin seslendirileceği DSGM Beşlisi konseri, 28 Kasım’da Arter’de Sevgi Gönül Oditoryumu’nda. Biletler Arter’de.