Dünya Tiyatro Günü özel: çevrimiçi oyun gösterimleri, paneller ve söyleşiler

27 Mart Dünya Tiyatro Günü kapsamında birçok tiyatro oyununu çevrimiçi seyretmek, provaları izlemek, panel ve söyleşilere katılmak mümkün. İşte bu etkinliklerden bazıları.

* GalataPerform’un pandemi döneminde fiziksel mekanından çıkmasıyla bir çözüm ve üretim alanı olarak oluşturduğu, Türkiye’nin ilk dijital sahnelerinden YeniPerform; Dünya Tiyatrolar Günü kapsamında üç farklı dijital oyun sunuyor. Etkinlik takvimine ve detaylara buradan ulaşabilirsiniz.

* İBB Şehir Tiyatroları da Dünya Tiyatro Günü’nde iki oyun sahneliyor. Benim Güzel Pabuçlarım ve Melek oyunlarına sehirtiyatroları1914 isimli Youtube kanalından ulaşabileceğiz.

* DasDas bir okuma tiyatrosu ile Dünya Tiyatro Günü’nü kutluyor. Haldun Taner imzalı, Özgün Aydın’ın dramaturjisini üstlendiği Sersem Kocanın Kurnaz Karısı; 27 Mart günü DasDas’ın YouTube kanalında.

* Birçok önemli tiyatrocu akademisyenin Zoom üzerinden yaptığı toplantılar Kamusal Tiyatro ismiyle Youtube’dan yayımlandı. 27 Mart Dünya Tiyatro Günü’nde düzenlenecek “Kamusal Tiyatro Mümkün Mü?” başlıklı panele katılmak isteyenler [email protected] adresine mail atarak davetiye alabilirler.

* İş Sanat’ın “Provadan İzle” kapsamında yayınladığı gösterimler 27 Mart’ta Shakespeare’in Fırtına oyunuyla devam ediyor. İş Sanat’ın Youtube kanalından ve web sitesinden oyunu sezon sonuna kadar takip edebilirsiniz.

* Ataşehir Belediyesi E-Kültür Merkezi perdelerini dijital olarak 27 Mart’ta açıyor. Nereye Gitti Bütün Çiçekler oyunu Ataşehir Kültür Youtube kanalından izlenebilecek.

* Ataşehir Belediyesi E-Kültür Merkezi perdelerini dijital olarak 27 Mart’ta açıyor. Nereye Gitti Bütün Çiçekler oyunu Ataşehir Kültür Youtube kanalından izlenebilecek.

* İstanbulimpro ise pandemi kurallarına uygun fiziki bir etkinlikle Dünya Tiyatro Günü’nü kutluyor: Tennesse Williams’ın oyunları doğaçlama tiyatroyla yeniden canlanıyor. Etkinlik detaylarını incelemek ve bilet almak için İstanbulimpro’nun web sitesine bakabilirsiniz.

* Sosyo, uzun zamandır kapalı olan perdelerini, oluşturduğu dijital etkinlik platformuyla açıyor. Dünya Tiyatro Günü kapsamında 23 yetişkin ve çocuk oyunu, 27-28 Mart’ta Sosyo’da online olarak yayımlanıyor. Etkinlik ve bilet detaylarına Sosyo uygulamasından ulaşabilirsiniz.

* Maltepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Dünya Tiyatrolar Günü’nü 4 gün sürecek etkinliklerle kutluyor. 27-30 Mart’ta düzenlenecek birçok oyun, panel, söyleşi için detaylara Maltepe GSF sosyal medya hesaplarından erişebilirsiniz.

* Dünya Tiyatro Günü ulusal bildirisi Türkiye’de Metin Akpınar ile Müjdat Gezen; Uluslararası bildiri ise Helen Mirren tarafından kaleme alındı. Tiyatro sanatının insanlık var olduğu sürece devam edecek bir kültür mirası olduğu ortak mesajlar arasındaydı.

Yazı: Elif Acun