Durul Gence (1940-2021)

1960’lardan bu yana sayısız müzisyenle çalışmış, Türkiye müziğinin sayılı perküsyoncuları ve orkestra liderlerinden biri olarak anılan Durul Gence, 81 yaşında hayatını kaybetti. 1954 yılında girdiği Deniz Harp Okulu’nda davul çalmaya başlayan Gence, burada kurduğu grubun ardından İstanbul Express ve kurucusu olduğu Asia Minor Mission topluluklarıyla onlarca müzisyene eşlik etti. Bu isimlerin arasında Tanju Okan, Ajda Pekkan, Erkut Taçkın, Gönül Yazar gibileri var. 1960’larda Durul Gence 5’lisi ile Erkut Taçkın ve Fecri Ebcioğlu’na eşlik ettiği 45’likler kaydetti, 1968’de Türkçe cazın ilk örneklerinden kabul edilen Durul Gence 5 İle Bir Yaz Akşamı albümünü yayımladı.

Erol Büyükburç, Ayla Dikmen, Berkant, Durul Gence
Ses Dergisi, 1968

Müzikal üretimi ülke sınırlarının da dışına çıktı. 70’lerin bir kısmını Norveç’te geçirmesinin de bunda payı var tabii. Herbie Mann, Sonny Sharrock, Anders Koppel, Peter Bastian gibileriyle çalıştı. 1973 sonbaharında Oslo’da Asia Minor Mission ile kaydettiği iki parça, uzun yıllar sonra Finders Keepers etiketiyle arşivlerden çıkarıldı ve reissue baskısıyla piyasaya sürüldü.

İstanbul Caz Festivali tarafından 2013’te Yaşam Boyu Başarı Ödülü’nün uzatıldığı Durul Gence, ODTÜ ve Hacettepe’de “İnsan, müzik ve caz” başlıklı dersleriyle akademiye de adım atmıştı. Bir süredir parkinson hastalığıyla mücadele ettiği biliniyordu. 6 Ekim’den bu yana Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde tedavi görüyordu.