Fişekhane’nin yaklaşan açık hava etkinlikleri

İstanbul Boğazı’nın girişinde konumlanan ve 200 yıllık bir geçmişe sahip tarihi değerlerden biri olan Fişekhane, geçirdiği restorasyon sürecinin ardından şehrin yeni kültür sanat merkezlerinden biri olarak faaliyetlerine başladı. Çekiciliğini tarihinden ve şehirden alan mekân; müzik, sinema, tiyatro gibi alanları kapsayan programının yanı sıra galerileri, gastronomik durakları ve yöresel lezzetler tadabileceğiniz organik pazarıyla çok katmanlı bir semt yaşamı sunmakta.

Multidisipliner bir yaklaşımla kapılarını farklı yaklaşımlara ve seslere açan Fişekhane’de önümüzdeki günlerde neler oluyor, bir bakalım.

Mor ve Ötesi
Fişekhane Deniz Konserleri başlıyor

Fişekhane’nin açık hava sahnesi, deniz esintileri ve tarihi dokuyu buluşturarak canlı müzik deneyimi için şehirde yeni bir açılım yapıyor. Uzun soluklu olması planlanan Fişekhane Deniz Konserleri’nin ilk programı 27 Ağustos’ta başlıyor ve 1 Ekim’e kadar her hafta Türkiye’nin önde gelen sanatçılarını dinleyiciyle buluşturuyor.

Programdan hızla takvimlere eklenecek birkaç önerimiz var. Serinin açılışını pop müziğin divası Ajda Pekkan yapacak. 2021’de “Martılar” ve “Kâinat” isimli teklilerini yayımlayan pop müziğin yeni nesil seslerinden Edis de 28 Ağustos’ta sahnede. Selami Şahin’in 50 yılı aşkın müzik kariyerinden özel bir seçkiyi seslendireceği konseri 3 Eylül’de. 11 Eylül’de ise müzisyenliğinin yanı sıra oyunculuk performanslarıyla da tanıdığımız Şevval Sam konseri var. Türkçe sözlü rock müziğin önde gelen gruplarından Mor ve Ötesi’nin performansını 24 Eylül’de, son dönemde Her Dem Yeşil projesiyle gündemde olan Sertab Erener’in konseri ise 25 Eylül’de. Seri kapsamındaki son performans için 1 Ekim’de Erol Evgin sahnede olacak.

Fişekhane Deniz Konserleri’nin tüm programı ve biletler için buraya tıklayabilirsiniz.

First Cow
Fişekhane’de Açık Hava Sineması Bi’ Başka

Yemyeşil çimler üzerinde açık havada dünya sinemasından ilgi çekici filmler izlemek isteyenler, buraya! Fişekhane Su Kulesi’nin tarihi atmosferinde sinemaseverleri buluşturan program, Başka Sinema kürasyonuyla hayata geçiyor. Temmuzda başlayan seri kapsamında Studio Ghibli klasiği Spirited Away; Dan Stevens, Isla Fisher, Leslie Mann, Judi Dench gibi iddialı bir kadroyu buluşturan 2020 yapımı romantik komedi Blithe Spirit ve zaman yolculuğu kavramına aşk çerçevesinden bakan Josh Lawson filmi Long Story Short gibi filmler izleyiciyle buluştu.

IndieWire’ın 2020’nin en iyileri listesinde zirvede yer verdiği First Cow için de 25 Ağustos takvimlerde işaretlensin. yüzyılın başlarında, Oregon’a ilk ineğin geldiği zamanlarda bir fırıncı ve Çinli bir göçmenin dostluğunu anlatan film, içerdiği kaliteli mizahın ardında sömürgecilik ve ekonomik sömürü üzerine ince eleştiriler barındırıyor.

Tiyatrolar, sergiler ve diğerleri

Geçtiğimiz sene Mercedes Benz Fashion Week, Yıldırım Mayruk Defilesi, İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nin açılışı, çeşitli tiyatro oyunlarının prömiyeri ve açık hava sinemalarına ev sahipliği yapan Fişekhane; kültür-sanat, yaşam ve lezzet ekseninde etkinlikler düzenlemeye devam edecek. Contemporary İstanbul Vakfı’nın ilk ve tek kalıcı sergi alanının yer aldığı yapıda önümüzdeki sezon neler görebileceğimiz henüz duyurulmadı ama takvimi takip etmek için buradan Fişekhane’nin web sitesine ulaşabilirsiniz.