“Earthworm Jim 3” için geri sayım başladı ama…

Side-scrolling video oyunları arasında kült mertebesine erişmiş Earthworm Jim, orijinal yaratıcı ekibinin büyük kısmının bir araya geleceği üçüncü oyunuyla geri dönüyor.

Sürreal bir mizah ve sınırları zorlayan sanat yönetimiyle oyun tutkunlarının favorilerinden biri olan Earthworm Jim, 1994 yılında Electronic Gaming dergisi tarafından “En iyi yeni karakter” seçilen baş kahramanı solucan Jim’in uzaydan gelen bir kıyafetle kazandığı özel güçlerle atıldığı serüvenler etrafında gelişiyor. 90’ların ortasında yayınlanan iki orijinal oyunun ardından farklı platformlar için farklı oyun geliştiricileri tarafından remake’leri yapılan Earthworm Jim, yirmi beş yıla yaklaşan bir aranın ardından, orijinal ekipten on kişiyi bir araya getiriyor.

Özellikle SEGA konsollarıyla özdeşleşen oyun Intellivision’ın 2020’de yayınlayacağı yeni konsolu Amico için özel olarak tasarlanıyor. Fakat kısa bir süre sonra farklı konsollar için uygun versiyonlarının da yayınlanması olası. Intellivision CEO’su ve Earthworm Jim’in orijinal ses tasarımcısı ve bestecisi Tommy Tallarico, yaptığı açıklamada ekibin yeniden bir araya gelmesini gerçekleşen bir rüya olarak tanımladı. Ekibin ilk tasarım toplantısını da canlı olarak yayınlama kararı aldıklarını açıklayan Tallarico, oyunun sadık kitlesinin bu tarihi geri dönüşün bir parçası olmayı hak ettiğini belirtti. 4 Mayıs’ta Intellivision Amico için hazırlanan Twitch sayfasında gerçekleşecek canlı yayında, izleyiciler oyunla ilgili kimi hediyeler kazanma şansına da sahip.

İlk oyunun 25. yılında gelen bu haber heyecan verse de çok sıkıntılı bir durum söz konusu. Zira karakterin yaratıcısı olan Doug TenNapel de yeni oyun için geri dönüyor.  Bu şaşırtıcı bir gelişme çünkü TenNapel, geçtiğimiz yıllarda homofobik ve transfobik tweetleriyle takipçilerden haklı olarak büyük tepki toplamıştı.