Edgar Wright yönetmenliğinde Sparks grubunun merak edilesi hikâyesi

Scott Pilgrim vs The World, Baby Driver ve Shaun of the Dead gibi filmlerle tanınan Edgar Wright’ın prömiyerini Sundance Film Festivali’nin 2021 dijital programında gerçekleştiren Sparks belgeselinden yeni görüntüler paylaşıldı. Heyecan verici fragmanı buradan izleyebilirsiniz.

1967’de Ron ve Russell Mael kardeşler tarafından Halfnelson adıyla kurulan ve 1971’de Sparks adını alan grubun toplam 24 stüdyo albümü bulunuyor (25. albüm de yolda). İkili, ilk kez 1971 tarihli çıkış albümünde ortaklık yaptıkları yapımcı Todd Rundgren ile belgesel vesilesiyle tekrar bir araya gelerek 50 sene sonra ortak bir çalışma daha yapmış ve 23 Nisan’da “Your Fandango” teklisini dinlemeye açmıştı.

The Sparks Brothers’da yönetmen Wright’ı “fanboy” olarak kamera önünde de göreceğiz. Pek çok müzik grubuna ilham olan Sparks için “favori grubunuzun favori grubu” diyen Edgar Wright, grubu 1979’da Top of the Pops’ta gördüğünden beri büyük hayranı olduğunu söylüyor.

Belgeselde alışılmıştan uzak yaşam tarzlarını ve kariyerlerini anlatan Mael kardeşlere röportajlarıyla eşlik edenler arasında Flea, Beck, Jack Antonoff, Jason Schwartzman, “Weird” Al Yankovic, Giorgio Moroder, Gillian Gilbert, Jane Wiedlin (The Go-Go’s), Duran Duran, Andy Bell, Thurston Moore, Steve Jones (Sex Pistols), Alex Kaprano (Franz Ferdinand) gibi pek çok isim bulunuyor.

Önümüzdeki haftalarda ABD’de gösterime girecek 140 dakikalık belgeselde, Wright’ın bilinen neşeli tavrı hâkim olmakla birlikte bazı trajik konulara da değinilmiş. 80’lerin başında yönetmen Tim Burton’la bir manga projesinde çalışmaya başlayan ikili, Burton’ın geri çekilmesi üzerine Hollywood’da büyük bir çıkış yapma şanslarını kaybettiklerini düşünerek oldukça üzülmüş. Lou Thomas, NME için yazdığı The Sparks Brothers değerlendirmesinde bu meselenin, Annette müzikali ile mutlu sona kavuştuğunu belirtiyor. Russell ve Ron Mael kardeşlerin yazdığı, Leos Carax’ın yönettiği Annette’in baş rollerinde Adam Driver ve Marion Cotillard var. Tüyleri diken diken eden ilk fragman ve filmden detaylar burada.

Yazı: Merve Argun Kodaman