Edgar Wright’ın Soho gecelerine 60 şarkılık ısınma turu

Edgar Wright’ın psikolojik gerilim türündeki ilk denemesi Last Night In Soho, moda tutkunu bir genç kızın esrarengiz bir şekilde 1960’lara yolculuk yapıp idolüyle tanışmasından yola çıkıyor. Her filminde müzik kullanımı ve seçkisiyle de övgüler toplayan; video klipler ve müzik belgeselleri de çeken yönetmen, yaklaşan filminin atmosferini solumak isteyenler için leziz bir playlist hazırlamış.


Last Night In Soho için beklerken bir 60’lar çalma listesine mi ihtiyacınız var? Filmi yazarken bana ilham vermiş, 60’lar İngiltere’sinden 60 şarkıdan oluşan SOHO NIGHTS listem artık yayında.”

Twitter hesabından bu mesajla paylaştığı seçkisinde The Kinks, The Spencer Davies Group, Dusty Springfield, Sandie Shaw, Dave Berry, The Yardbirds, Marianne Faithfull gibilerinden parçaları peşi sıra dizmiş. 

Listedeki şarkılardan birinin, Last Night In Soho’ya dair ilginç bir hikâyesi de var. Dave Dee, Dozy, Beaky, Mick & Tich’in “Hold Tight” şarkısı, yönetmenin radarına Quentin Tarantino filmi Death Proof (2007) ile girmiş. Psikedelik pop grubunu bu sayede keşfeden ve diskografisine dalan Edgar Wright’ın yeni filmi, ismini de aynı grubun 1968 tarihli single’ı “Last Night In Soho”dan alıyor.

SOHO NIGHTS seçkisi hemen aşağıdan dinlenebilir.

Filmin başrollerini son yıllarda yıldızı gittikçe parlayan 2 isim, Jojo Rabbit’ten anımsadığımız Thomasin McKenzie ve The Queen’s Gambit’le yıldızını parlatan Anya Taylor-Joy üstleniyor. Kadroda ayrıca Doctor Who evreninin 11. doktoru Matt Smith, Game of Thrones’un Olenna Tyrell’i merhum Diana Rigg, A Taste of Honey ile Cannes’da En İyi Kadın Oyuncu ödülüne uzanan Rita Tushingham ve Billy Budd, Superman, The Collector gibi yapımlardaki performanslarıyla akıllarda kalan Terence Stamp de var.

2020’de vizyona girmesi beklenirken pandemiden dolayı 1 yılı aşkın süredir rötar haberleriyle gündeme gelen Last Night in Soho, Türkiye’de 12 Kasım’da vizyona girecek.