Ne izlesek: “Last Night in Soho”, “Tiger King 2”, “Drag Race Italia” ve diğerleri

Vizyon takviminden ve farklı platformların kataloglarından bu haftalık film, dizi, belgesel ve şov tavsiyelerimiz. Ne izlesek seçkimizde ilk kez gösterileceklerin yanı sıra dijital servislere yakın zamanda eklenmiş, hâlâ izlememiş olabileceğiniz yapımlar da var.

VİZYONDA NE İZLESEK
Last Night in Soho
(12 Kasım)

Nedir: Sinefil kimliğiyle kalbimizde taht kuran yönetmenlerden Edgar Wright bu kez bir sürprizle karşımıza çıkıyor, psikolojik gerilim sularına yelken açıyor. Bir yanda günümüz dolayları ve şaşaalı Londra, diğer yanda kentin 1960’ları ve tehditkâr gece hayatı var. Moda tasarım öğrencisi Ellie göz kamaştıran Sandy ile tanıştığında, gerçek ile fantezi arasındaki sınırlar bulanıklaşıyor.

Neye benzer: Wright, Last Night in Soho’nun yaratım sürecinde kendisine ilham veren filmlere dair bir liste hazırlamıştı. 25 yapımın arasında Blow-Up, The Servant, Peeping Tom gibi klasikler göze çarpıyor.

Kimler var: Kendi jenerasyonlarının yıldızı parlak iki ismi Anya Taylor-Joy ve Thomasin McKenzie; Matt Smith, Terence Stamp, Diana Rigg gibilerinden oluşan bir kadronun başını çekiyor.

The Addams Family 2
(12 Kasım)

Nedir: Kendi ailenizin tuhaf olduğunu düşünüyor olabilirsiniz, ta ki Addams’lar ile tanışana kadar… İkonik aileyi animasyon evrenine taşıyan 2019 çıkışlı The Addams Family’nin devam filminde ebeveynler Morticia ile Gomez perişan hâlde; çocuklar artık büyümüş, aile yemeklerini bile atlıyorlar. Peki aradaki bağlar yeniden sağlamlaştırılabilir mi?

Neye benzer: Külliyatı yalayıp yutmak isteyenlere: Charles Addams karikatürleri, The Addams Family (1991) ve Addams Family Values (1993) filmleri, ayrıca 60’lardan bu yana devam eden televizyon serüvenleri.

Kimler var: Oscar Isaac ve Charlize Theron’un bu rolleri fiziksel olarak canlandırmalarını isterdik ama yapacak bir şey yok. Finn Wolfhard, Chloë Grace Moretz, Snoop Dogg, Bette Midler ve Allison Janney’le ekip, yine ışıldıyor.

PRÖMİYER YAPANLAR
Tiger King: Murder, Mayhem and Madness – 2. sezon
(Netflix, 17 Kasım)

Nedir: Joe Exotic parmaklıklar ardında, Carole Baskin da onun mülkiyetinde bulunan hayvanat bahçesini kapattırmış olabilir. Bütün hikâyeyi bildiğinizi sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Başka bir cinayet, bolca kargaşa,arka plan motivasyonları ve gizli sırlarla çevrili yeni sezon bir kez daha mide bulandıracak gibi.

Neye benzer: Wild Wild Country, The Confession Killer, The Witness, The Keepers, Beware the Slenderman gibilerle uzayıp giden bir listemiz var.

Kimler var: Jeff Lowe, Tim Stark, Allen Glover ve James Garretson dâhil olmak üzere birçok tanıdık sima dönüş yapıyor.

BUNLAR DA VAR! 
Gözden kaçmasın

Drag Race Italia (WOWPresents+, 18 Kasım)

RuPaul’s Drag Race’in başka ülkelerdeki uzantılarına bir yenisi de İtalya’dan ekleniyor. Sekiz kraliçenin yarışacağı ilk sezon altı bölümden oluşacak. İtalyalı meşhur drag queen Priscilla jürinin başında. Luquisha Lubamba, Enorma Jean ve Farida Kant, ilk tanıtımların ardından ismini kenara not ettiğimiz yarışmacılar.

Blade Runner: Black Lotus (Adult Swim, 13 Kasım)

Blade Runner evrenindeyiz, yıl 2032. Gizli bir görev için üretilen Elle isimli replika, karanlık Los Angeles sokaklarında şiddetin eksik olmadığı olaylar dizisiyle kendi kimliğini keşfetmeye başlıyor. Yaratıcılarına göre “Bu dünyada tutsak kalmış bir kadın süper kahramanın kendi kimliğini ve neden böyle bir durumun içinde olduğunu anlamaya çalışmasının hikâyesi”.

Marvel’s Hit-Monkey (Hulu, 17 Kasım)

Marvel’ın Hulu ile animasyon yapımları kapsayan anlaşmasının yeni halkası. 10 bölümden oluşacak ilk sezon, Tokyo’daki yeraltı suç dünyasına karşı intikam arayışındaki bir Japon makak olan Hit-Monkey’e odaklanacak. Seslendirme kadrosu da oldukça iddialı: Fred Tatasciore, Jason Sudeikis, George Takei ve Olivia Munn.

Always Jane (Amazon Prime, 12 Kasım)

Jane, kendine özgü ailesi üyeleriyle birlikte, trans bir gencin büyümesi için pek de elverişli olmayan New Jersey topraklarında yaşıyor. Dört bölümlük belgesel serisi, gözünü modellik ve oyunculuk üzerine bir kariyere diken Jane’in kapsamlı bir portresini ortaya koyuyor. 

Jagged (HBO, 18 Kasım)

1995’te, 21 yaşındaki Alanis Morissette, çığır açan albümü “Jagged Little Pill”den ilk tekli ile müzik sahnesine adım atmıştı. Erkek egemenliğindeki rock müzik endüstrisinde bu fırtına nasıl yaratıldı, albüm 33 milyondan kopya nasıl sattı, derinlemesine işleniyor. Öte yandan Morissette, albümün 25. yıl dönümü kutlaması vesilesiyle belgesele katılmayı kabul ettiğini ancak çok hassas bir dönemde (karantinada ve 3. doğum sonrası bir depresyonun ortasındayken) röportaj verdiğinden bahsediyor. Filmin kesinlikle doğru olmayan bilgiler içerdiği kanaatinde ve “Anlatmayı kabul ettiği hikâyenin” kesinlikle bu olmadığını söylüyor.

* Af (Vizyon, 12 Kasım)

* Yellowjackets (beIN CONNECT, 16 Kasım)

* Simple as Water (HBO, 16 Kasım)

* The Shrink Next Door (Apple TV+, 12 Kasım)

* Mayor Pete (Amazon Prime, 12 Kasım)

* Sort Of (HBO Max, 18 Kasım)

* Star Trek: Discovery – 4. sezon (Paramount+, 18 Kasım)

* Mayor of Kingstown (Paramount+, 14 Kasım)

* Adele: One Night Only (CBS, 14 Kasım)

* Under the Helmet: The Legacy of Boba Fett (Disney+, 12 Kasım)

* Red Notice (Netflix, 12 Kasım)

* Home Sweet Home Alone (Disney+, 12 Kasım)

* Snoopy in Space – 2. sezon (Apple TV+, 12 Kasım)

* The Simpsons in Plusaversary (Disney+, 12 Kasım)

* A Choice of Weapons: Inspired by Gordon Parks (HBO, 15 Kasım)

* Kamikaze (HBO Max, 14 Kasım)

* Tear Along the Dotted Line (Netflix, 17 Kasım)

* Psych 3: This Is Gus (Peacock, 18 Kasım)

* Noche De Fuego (Netflix, 17 Kasım)

* Madame X Presents: Madame Xtra Q&A (Paramount+, 18 Kasım)

Buena Vista Social Club
Hâlâ izlemediyseniz

* Buena Vista Social Club (BluTV, 16 Kasım)

* Üç Arkadaş (MUBI, 12 Kasım)

* Breakfast on Pluto (MUBI, 14 Kasım)

* La pianiste (BluTV, 17 Kasım)

* La Haine (BluTV, 17 Kasım)

* Yella (MUBI, 18 Kasım)

* The Girl with the Dragon Tattoo (beIN CONNECT, 12 Kasım)

* The Girl in the Spider’s Web (beIN CONNECT, 14 Kasım)

* Lady Macbeth (BluTV, 16 Kasım)

* Modern Times (MUBI, 15 Kasım)

* La reine Margot (MUBI, 16 Kasım)

Festivaller, özel gösterimler

* Sinematek/Sinema Evi gösterimleri (13 Kasım’dan itibaren)

* İstanbul Uluslararası Deneysel Film Festivali (12-21 Kasım)

* Müze Gazhane’de “VR Future İstanbul” (17-21 Kasım)