Efsane Disney yapımlarının yönetmeni Kirk Wise, duygu dolu bir işle dönüyor

Yönetmen, senarist, animasyon ve görsel efekt süpervizörü Kirk Wise, The Beauty and the Beast ve The Hunchback of Notre Dame gibi birçok ikonik Disney animasyonunda parmağı olan bir isim. Kirk Wise’ın Enderby Entertainment için çekeceği ilk animasyon filmin ismi Sunny. Film, duygu durumuyla güneşin hareketlerini etkileyen; bu sebeple hislerini kontrol altına almayı öğrenmeye çalışan Sunny adında küçük bir çocuğun hikâyesini anlatacak. 

Ödüllü yönetmen Kirk Wise yoldaki projeyi, “Bazen tek bir cümle bir animasyonu yönetme kararı almamda beni etkileyebiliyor, Sunny de bu testi başarıyla geçti.” sözleriyle tanıtarak merak uyandırdı. 

Kirk Wise filmografisinden satırbaşları

The Beauty and the Beast (1991), 1963 San Francisco doğumlu animasyon sanatçısı Kirk Wise’ın ilk uzun metraj yönetmenlik denemesi. Filmin ilk başta Jeffrey Katzenberg tarafından yönetileceği açıklanmış, Katzenberg 1989’da projeden ayrıldığını açıklayınca yeni arayışlara gidilmişti. Walt Disney World Resort’un Epcot tema parkındaki Cranium Command gösterisi için animasyon segmentleri hazırlayan Kirk Wise ve Gary Trousdale ikilisine bir şans veren yapımcılar, görece riskli sayılabilecek bu kararla büyük başarılar yakaladı.

Gary Trousdale ve Kirk Wise

Walt Disney Animation Studios’un başyapıtlarından biri olarak anılan film, 64. Akademi Ödülleri’nde En İyi Film dalında Oscar’a aday gösterilmiş ve bunu başaran ilk animasyon yapım olmuştu.

Stüdyo ve Gary Trousdale’le olan ortaklığını beşer yıl arayla çektiği The Hunchback of Notre Dame ve Atlantis: The Lost Empire’la sürdüren yönetmen, Hayao Miyazaki ve Studio Ghibli’nin meşhur Spirited Away’inin İngilizce versiyonunun çevirisini ve yönetmenliğini de üstlenmişti.

2000’lerle birlikte bu alandaki çalışmalarına ara verdi Kirk Wise. 2020’de, 19 yılın ardından ilk uzun metraj animasyon filmi (ve önceki işlerinin yanına bile yaklaşamayan) Bobbleheads: The Movie’yle sahalara döndü. Bunun muhtemelen üzerindeki pası atmak için aradan çıkarılmış bir proje olduğuna inanmak istiyor ve duyguları depreştirecek gibi görünen Sunny için heyecanlanmaya devam ediyoruz. 

Yazı: Bahriye Şevval Gülteki