Efsanevi koreograf Merce Cunningham, ölümünün 10. yılında bir belgeselle anılıyor: “Cunningham”

“Dans, uzay-zamanda bir sanattır. Dansçının amacı ise bunu yok etmektir.”

Eserleriyle yaşamaya devam eden Merce Cunningham’ın 100. doğumgününde, 70 yıldan uzun bir süre boyunca paylaştığı avangart düşüncelerini, arşiv görüntülerini ve 14 çalışmasının yeniden sahnelenmiş performanslarını birleştiren 3D belgesel Cunningham’dan ilk fragman yayınlandı.

Alla Kovgan’ın ikinci uzun metrajı olan Cunningham, Wim Wenders’ın sahne dilini adeta değiştiren koreograf Pina Bausch’a adanmış 2011 tarihli belgeseli Pina’yı takip ediyor. Savaşın ardından New York’ta zorlanan bir dansçı olarak geçen ilk yıllarından, dünyanın en vizyoner koreograflarından birine dönüşmesine kadarki riskli keşif serüvenini ve “Bir şeyi yorumlamıyoruz, bir şeyler sunuyoruz” sözleriyle takdim ettiği dans okulunun çalışmalarını belgeliyor. Belgeselde John Cage ve Robert Rauschenberg’in arşiv görüntülerini de izleyeceğiz. 3D teknolojisi, Merce’nin felsefesi, koreografiler, nefes kesici danslar, müzik ve daha önce hiç görülmemiş bir arşivin sentezi ile birlikte Alla Kovgan imzalı Cunningham, sanatçı anısına yapılmış en kapsamlı işlerden biri.

Eylül başında Toronto Film Festivali’nde prömiyer yapan ve iyi eleştiriler alan filmin New York, Zürih, Vancouver ve Londra film festivallerindeki gösterimlerden sonra Magnolia Pictures tarafından 13 Aralık’ta Amerika’da vizyona sokulması planlanıyor.

Yazı: Deniz Atakan Gürbüz