Kentten kırsala, doğayla baş başa: ‘’The Biggest Little Farm’’

Amerikan yapım şirketi Neon, şehir hayatını bırakıp kırsala yerleşen bir çiftin, çiftliklerinde geçirdikleri doğayı öğrenme sürecine odaklanan ve geçtiğimiz günlerde Sundance Film Festivali’nde gösterilen The Biggest Little Farm adlı belgeselin bir fragmanını yayınladı.

Kendilerini, bilinen en eski ve sürdürülebilir tarım yöntemi olan biyodinamik tarım yöntemiyle bir çiftlik kurup yönetmekle sınayan John ve Molly’nin 7 yılını gözlemliyor belgesel. Bu süreçte iki şehirli, sadece toprağı işleyip çiftliği idare etmekle kalmıyor; aslında küçük bir ekosistem oluşturuyor.   Ekosisteme akıllarda sıkı bir yer edinecek Emma adlı bir domuzun ve onun en yakın arkadaşı horoz Greasy’nin de aralarında olduğu birçok hayvanı dahil ediyorlar. Ancak oluşturdukları ekosistemde müthiş bir uyumun peşinde olan ikilinin karşısına doğanın çetrefilli yolları çıkıyor ve bizler de doğanın karmaşasında hayatta kalmaya çalışan çiftin mücadelesine tanık oluyoruz.

Şehirli izleyiciye unutulmuş güzellikleri ve yabancılaşılmış zorluklarıyla doğanın içinde yaşamdan bir kesit sunan belgesel, geçtiğimiz yıl Toronto ve Telluride Film Festivallerinde ilk gösterimlerini yaptı. Geçtiğimiz günlerde Sundance Film Festivali’nde de gösterilen The Biggest Little Farm, ABD’de 5 Nisan 2019’da vizyona girecek.

Yazı: Merve Coşkun

Yükleniyor...