Eksibir’de üç günlük buluşma: “Kemiklerin Üstünde Şarkılar”

Kendini “kâr amacı gütmeyen, alt kültürü metalaştırmayıp ondan nemalanmayan, bireysel çıkarlar ve onların mitolojisiyle ilgilenmeyen, liyakata dayalı, kendiliğinden oluşan ve gelişmekte olan kolektif bir çaba ve o çabanın vuku bulduğu bir mesken” olarak tanımlayan Eksibir, Beyoğlu’ndaki mekânında bugüne kadar Lumerians, Art Diktatör, Jakuzi gibi isimlerin konserlerine ve türlü partilere ev sahipliği yaptı. Şimdi ise, uzun bir aranın ardından sergi, konser ve film gösterimlerini bir araya getiren üç günlük bir etkinlik için açılıyor. 

28-30 Ağustos’ta gerçekleşecek Kemiklerin Üstünde Şarkılar’da sergi alanına girişlerde COVID-19 önlemleri sebebiyle sayı sınırlaması olacak. Gösterim, konser ve atölyeler ise teras katında gerçekleşecek.

Etkinlik, ilham ve çerçevesini Clarissa Pinkola Estes’nin Kurtlarla Koşan Kadınlar kitabının La Loba (kurt kadın) hikâyesinden alıyor. Efsaneye göre La Loba, çölde bir kemik toplayıcısıdır. Topladığı kemiklerin üstünde şarkı söyler. Şarkılarıyla hayat verir. La Loba’nın olduğu yerde her zaman hayat vardır.

“ (…) Ve La Loba şarkısını öylesine derinden söyler ki, çölün zemini sallanır ve o şarkı söyledikçe kurt gözlerini açar, ayağa fırlar ve kanyona doğru koşarak gözden kaybolur.

Koşusunun bir yerinde, ister koşusunun hızı, ister yolunun bir nehre düşmesi, isterse de güneşten veya aydan gelen bir ışının tam yerine denk gelmesi yüzünden olsun, kurt birdenbire, özgürce ufka doğru koşarak kahkahalar atan bir kadına dönüşür.”

Eksibir, etkinlik için çağrısında  şunları söylüyor: “Şehir pisliğinin, endüstri çarkının, beton yığınları ve inşaat molozlarının, yalnızlığın sesinin iyice yükseldiği bu dönemde bir araya geldik. Tarih boyunca bastırılmış, örselenmiş ve kaybolmuş kadının içinde yatan gücün, güvenin ve öz sevginin ortak bilinçte çiçek açması için vahşi kadın arketipini çağırıyoruz. Sokaklardan, sözümona parklardan, teraslardan topladığımız kemiklerin üzerine şarkılar söylüyoruz.”

Sergideki sanatçılar şöyle:

Ada Tuncer, Aslı Dinç, Biyikof, BunnyKing, Canavar, Ceren İdil, Dilara Harmancı, Ece Cingöz, Ecemnaz Dalmaz, Elif Özkoç, Fikriye Çetin, F Pınar Kayar, Geyik Yavrusu, Gülhatun Yıldırım, Gürkan Özer, Hilal Can, İlsu Deniz Nurcan, Kerem Ardahan, Kıvılcım Güngörün, Lalin Mercan, Lin Vasenwald, MAD, Mehmet Çevik, Memo Tembelçizer, Mert Öztekin, Mk Yurttaş, Öykü Topal, Sadi Güran, Selver Yıldırım, Serra Duran Paralı, Tuba Geçgel, Tuğçe Kep, Ucube Mutaf, Zeynep Özkanca, Xnon

Kemiklerin Üstünde Şarkılar programında müzik ve farklı sanat disiplinlerini bir araya getirecek çeşitli performanslar var. Üç günlük programa aşağıdan göz atabilir, etkinlik detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

28 Ağustos Cuma

18:00 Sergi Açılış
20:00 Erdem Tunalı Subgreen Project Experimental Ambient Music & Hilal Can – Cyclop Visuals
21:00 Can Ömer Uygan – Circle Horn #3 ft. Mehmet Ömür
22:00 Kuntay Seferoğlu & Mehmet Ali Şimayli – Müzik Performansı

29 Ağustos Cumartesi

18:00 Gülhatun Yıldırım – “Senin Yarın Su” (Performans)
19:30 Mk Yurttaş – “Bitkilerin çok uzun bir zaman içinde çürümesiyle oluşmuş olan koyu renkte organik toprak” (Performans)
21:00 İstanbul Experimental Film Seçkisi

30 Ağustos Pazar

18:00 Baran Cengiz ile Okuma Atölyesi
20:00 Elif Özkoç
21:00 Flower Room

Yazı: Ezgi Karaarslan