Elena Ferrante bakışıyla yetişkinlik hakkında yalanlar

Yazı: Deniz Özöztürk

“Küçükken her şey büyük geliyor; büyükken ise her şey anlamsız…” Aynı adlı Elena Ferrante romanından uyarlanan The Lying Life of Adults, altı bölümlük bir mini dizi olarak 4 Ocak’ta Netflix kataloğunda yerini alacak. İlk fragman yayında. 

İzleyicisini 90’lı yıllar İtalya’sına götürecek dizinin meselesi, yetişkin bir kadın olmanın anlamını sorgulamak. Sinopsis ise şöyle: Genç Giovanna, ona çizilen yolda ilerlemek yerine kendine ait bir hikâyede yaşamak istemektedir. Çocukluğunun mutlu zamanlarından sonra tanıdık bir yüz arayışına giren Giovanna, ailesinin konuşmadığı ve sözde kötü olan halası Vittoria’ya sığınır. “Eğer kadın olmak ve büyümek istiyorsan, yere düşmelisin ve canın yanmalı.” diyen halasından yetişkinliğe dair tavsiyeler alan Giovanna; bir yandan ailesi ve halası arasında gidip gelecek, bir yandan da aşağı ve yukarı Napoli sınırında sıkışacaktır.  

Dizide Vittoria halayı; Rain Man (1988), Hot Shots (1991) ve Portraid of a Lady on Fire (2019)’dan tanıdığımız Valeria Golino canlandırıyor. Giovanna karakteriyle başrolde ise ekranda ilk defa göreceğimiz genç oyuncu Giordana Marengo yer almakta.  The Lying Life Of Adults’ın yönetmen koltuğunda Mozzarella Stories (2011), Perez (2014) ve Indivisibili (2016) gibi yapımlardan tanıdığımız Edoardo De Angelis oturuyor. My Brilliant Friend ve The Lost Daughter’la birlikte ekrana uyarlanmış üçüncü işi olacak dizinin senaryo ekibine, yazar Elena Ferrante de eşlik etmiş.