Ellen DeGeneres 2020 Altın Küre Ödülleri’nde Carol Burnett Ödülü’nü alacak

Amerikan eğlence ve televizyon sektörünün lider isimlerinden Ellen DeGeneres, 2020 Altın Küre Ödülleri’nde televizyon alanında üstün başarılı gösteren kişilere onurlandırmak için verilen Carol Burnett Ödülü’nü alacak.

Bu hafta başında yayınlanan bültende Hollywood Foreign Press Assosiation başkanı Lorenzo Soria tarafından “The Hollywood Foreign Press Association Ellen DeGeneres’i Carol Burnett Ödülü ile onurlandırmaktan büyük keyif duyacak. Komedi dizilerinden stand-up gösterilerine ve gündüz televizyonunda bir marka olmaya varan kariyerinde DeGeneres 25 yıldır izleyicileri inkâr edilemez karizması ve zekâsıyla büyülemeye devam ediyor. Televizyon sektöründeki başarılarının yanı sıra kendisi bir aktivist ve hayırsever olarak yıllardır kendi platformu üzerinden neşe ve iyilik yayarak sesini duyuramayanların sesi oldu. Önümüzdeki ödül töreninde onun başarılarını kutlamak için sabırsızlanıyoruz.” sözleriyle duyurulan bu gelişmeyle Ellen DeGeneres, ilk defa geçen sene Carol Burnett’e verilen ve onun ismini taşıyan ödülün ikinci sahibi olacak.

Komedyen, oyuncu, yazar, yapımcı ve gündüz televizyonu talk şov sunucusu Ellen DeGeneres kariyerine stand-up komedyeni olarak başladı ve 1994’te sonraları Ellen ismini alacak These Friends of Mine komedi dizisinde oynamaya başladı. İlk bölümü 2003’te yayınlayan The Ellen DeGeneres Show ise çok geçmeden Amerika’nın en popüler gündüz talk şovlarından biri haline geldi ve bu başarısını tam 63 Emmy Ödülü ile tasdikledi. Bugüne kadar 12 Teen Choice ve 21 People’s Choice olmak üzere sayısız ödül kazanan DeGeneres, 2016’da Barack Obama’dan Amerika Birleşik Devletleri’nde sivil bir vatandaşın kazanabileceği en büyük onur olarak görülen Presidential Medal of Freedom madalyasını da almıştı.

Başarılarla dolu kariyeri kadar özellikle LGBTİ+ mücadelesi ve pek çok başka azınlık mücadelesine verdiği destekle tanınan Ellen DeGeneres, 2018’de kurduğu The Ellen Fund ile dünya çapında neslinin tükenme tehdidiyle karşı karşıya olan canlı türlerinin korunması için maddi imkânlar yaratıyor. DeGeneres’in en büyük televizyon mirası olan The Ellen DeGeneres Show ise 16 yıllık yayın tarihinde çeşitli mücadeleler için 95 milyon doların üstünde fon toplayarak televizyon sektörünün en hayırsever şovlarından biri olarak tarihe geçti.